Reklama2015-04-08
1

Reklama Sudafedu wstrzymana, bo „stan przeziębionej głowy” to nie choroba (wideo)

Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał firmie Johnson & Johnson Poland wycofać z emisji spot promujący lek przeciw przeziębieniu i grypie Sudafed. Powodem jest padające w reklamie stwierdzenie, że to preparat zwalczający „stan przeziębionej głowy”.

Emitowany od października ub.r. spot pokazuje, jak Sudafed pomaga animowanemu bohaterowi szybko wyleczyć przeziębienie. W reklamie lektor opisuje stan zdrowotny postaci przed zażyciem preparatu w słowach: „Zablokowany nos i zatoki? Ociężała głowa? - Tak. To stan przeziębionej głowy”.

Główny Inspektor Farmaceutyczny zwrócił uwagę, że stan przeziębionej głowy nie jest jednostką chorobową zdefiniowaną w literaturze medycznej. Tymczasem Prawo farmaceutyczne (w art. 56 ust. 2) zabrania emitowania reklam produktu leczniczego zawierających informacje niezgodne z jego zatwierdzoną charakterystyką.

 

Przedstawiciel poproszonej o wyjaśnienia firmy Johnson & Johnson Poland stwierdził, że „stan przeziębionej głowy” to metafora mająca w obrazowy sposób opisać objawy przeziębienia obejmujące zatoki i nos. Te objawy są zresztą wymienione w spocie, a samo pojęcie przeziębionej głowy funkcjonuje w jurysdykcji niektórych krajów europejskich i słownikach (np. angielskie słowa „headcold” i „head congestion”). Właśnie oznaczeniem „headcold” Sudafed jest opatrzony w Wielkiej Brytanii i nie budzi to żadnych zastrzeżeń. Ponadto slogan „stan przeziębionej głowy” - zdaniem pełnomocnika producenta - mieści się w ramach tzw. dopuszczalnej przesady haseł reklamowych.

Główny Inspektor Farmaceutyczny nie przychylił się jednak do tej argumentacji, uznając, że padające w spocie stwierdzenia o „stanie przeziębionej głowy” są niezgodne z przepisami w zakresie reklamowania produktów farmaceutycznych. A ponieważ w zatwierdzonej charakterystyce produktu leczniczego Sudafed nie ma słowa o przeziębionej głowie, reklama narusza nie tylko artykuł Prawa farmaceutycznego zabraniający podawania informacji niezgodnych z charakterystyką produktu, lecz także zapis o wprowadzaniu przez reklamę w błąd.

W konsekwencji Główny Inspektor Farmaceutyczny nakazał firmie Johnson & Johnson Poland natychmiastowe wycofanie reklamy Sudafedu z emisji. Producent może jeszcze w ciągu dwóch tygodni wnioskować o ponowne rozpatrzenie sprawy. Biuro prasowe Johnson & Johnson Poland nie odpowiedziało na razie na pytanie portalu Wirtualnemedia.pl, czy firma złoży taki wniosek.

Autor:tw

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas