Telewizja2013-01-28
29

Rekord National Geographic, 2 mln widzów oglądało „Śmierć Prezydenta”

Rekordowe prawie 2 mln widzów obejrzało w niedzielę film o katastrofie smoleńskiej nadany przez National Geographic Channel w ramach serii „Katastrofa w przestworzach”. Stacja w czasie jego emisji zajęła trzecie miejsce w rynku telewizyjnym, pokonując TVP1 i TVP2.

Z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że odcinek „Katastrofa w przestworzach - śmierć Prezydenta”, pokazany wczoraj o 21.00, przyciągnął przed ekrany średnio 1,93 mln widzów, co zapewniło stacji aż 11,81 proc. udziału w grupie 4+ i 13,49 proc. w komercyjnej 16-49. Była to rekordowa oglądalność kanału w historii jego nadawania w Polsce. Dla porównania, średni udział National Geographic Channel w okresie od 1 do 27 stycznia br. wyniósł odpowiednio 0,56 proc. i 0,72 proc.

W paśmie nadawania programu National Geographic zajął trzecie miejsce w rynku telewizyjnym, przegrywając jedynie z TVN (film „Specjalista”; 16,95 proc. udziału) i Polsatem („CSI: Kryminalne Zagadki Miami”; 12,46 proc.). Słabiej od dokumentalnej stacji wypadły natomiast ogólnopolskie kanały telewizji publicznej - TVP1 (końcówka „Domu nad rozlewiskiem”, film „Agent Rush”; 9,88 proc.) i TVP2 („Moby Dick”; 7,88 proc.). W grupie komercyjnej National Geographic także był trzeci, ale tu liderem był Polsat przed TVN.

Zobacz tabelę


Rekordowa popularność odcinka poświęconego katastrofie smoleńskiej wpłynęła także na dużą widownię kolejnego odcinka „Katastrofy” o operacji „Babylift” pokazanego tuż po „Śmierci prezydenta”, ok. godz. 21.55. Obejrzało go aż 490 tys. osób, co dało stacji 3,82 proc. udziału w 4+ i 4,52 proc. w 16-49.

Średnia oglądalność premierowych odcinków poprzedniej serii „Katastrofy w przestworzach”, pokazywanej we wrześniu i październiku ub.r., wyniosła 54 tys. widzów przy udziale na poziomie 0,37 proc. i 0,44 proc. Były one nadawane w poniedziałki o 21.00.

W filmie „Śmierć Prezydenta” widzowie zobaczyć mogli rekonstrukcję fatalnego lotu prezydenckiego Tupolewa, który robił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem, pokazano też przebieg śledztwa, opinie ekspertów badających przyczyny tej tragedii oraz opowieści świadka. Scenariusz oparto na oficjalnych polskich i rosyjskich raportach (więcej na ten temat).

Autor:Patryk Pallus

KOMENTARZE(29)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas