Radio2021-08-11
40

RMF FM apeluje o przedłużenie koncesji TVN24. "Nie możemy milczeć, kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych decyzji"

Radio RMF FM zwraca się do instytucji państwa o przedłużenie koncesji TVN24. W stanowisku zaznacza, że wobec stacji „nie są kierowane merytoryczne zastrzeżenia, a dziennikarze tej telewizji swoją pracę wykonują zgodnie z sumieniem i dziennikarską rzetelnością”.

RMF FM w opublikowanym we wtorek stanowisku przypomina, że przed 20 laty zmuszone było zwolnić prawie 200 osób z powodu nagłej zmiany warunków koncesji, które skutkowały zamknięciem lokalnych oddziałów. „Dlatego dziś zwracamy się z apelem do właściwych instytucji państwowych o przedłużenie koncesji stacji TVN24” - zaznacza w stanowisku radio (pod tekstem nie ma imiennych podpisów - przyp. red.) przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl.

RMF zwraca uwagę, że „wobec TVN24 nie są kierowane merytoryczne zastrzeżenia, a dziennikarze tej telewizji swoją pracę wykonują zgodnie z sumieniem i dziennikarską rzetelnością”. RMF przypomina, że „dzięki sumiennej pracy dziennikarzy” TVN24 ujawniano nieprawidłowości, co pomagało w eliminacji patologii czy błędów.

Zdaniem rozgłośni, „próby podjęcia przez rządzących zmiany prawa dotyczącego trwającej procedury odnowienia koncesji dla jakiegokolwiek nadawcy” są „niedopuszczalne i bezprawne”

„W ten sposób będzie niszczona wolność mediów w naszym kraju”

W stanowisku podkreślono, że „sytuacja, w której znalazła się stacja TVN24, może prowadzić do wniosku, że w ten sposób będzie niszczona wolność mediów w naszym kraju”. „Nie możemy milczeć kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych decyzji, które nie zapadają w myśl obowiązującego prawa Przypominamy, że wolność prasy jest jednym z fundamentów demokracji, a próby jej ograniczania uderzają w dobro ogółu” - dodano w stanowisku.

Radio zaznacza, że rolą mediów jest informowanie oraz wspieranie odbiorców. „To właśnie robimy i chcemy robić nadal w sposób nieskrępowany niczym poza znanym, stabilnym i realizującym wartości demokratyczne prawem. Chcemy, by taką sama możliwość mieli nasi koledzy ze stacji TVN24 i wszystkich innych redakcji w Polsce” - kończy.

30 lipca projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji przyjęła wraz z poprawkami sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.

Przeciwko zaproponowanym przez PiS zmianom protestują Amerykanie. W zeszłym tygodniu najpierw grupa tamtejszych senatorów, a później kongresmenów ostrzegła Polskę przed ograniczaniem wolności mediów. "To prawo, jeśli zostanie przyjęte, stanowiłoby dyskryminację przeciwko spółkom spoza UE i prawdopodobnie zmusiło do wyjścia z Polski ważnego inwestora z USA zatrudniającego kilka tysięcy osób" - oświadczyli amerykańscy senatorowie. "Jakakolwiek decyzja, by wcielić to prawo w życie może mieć negatywne konsekwencje dla obronnych, biznesowych i handlowych relacji" - dodali, apelując do Warszawy o zastanowienie się przed działaniem mogącym mieć wpływ na relacje USA i Polski.

Czytaj też: TVN24 z niderlandzką koncesją? „Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze”

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) odnosząc się w zeszłym tygodniu do listu senatorów, zapewnił, że projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji w niczym nie zagraża funkcjonowaniu TVN. "Nie mamy zamiaru uszczuplać amerykańskich interesów" - dodał polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się w wywiadzie dla PAP do zaproponowanej przez Porozumienie Jarosława Gowina poprawki do projektu, zgodnie z którą właścicielami mediów w Polsce mogłyby być podmioty z państw OECD, ocenił, że to pomysł śmieszny. "Ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne. Wreszcie pamiętajmy, że do OECD aspiruje Rosja, a z czasem może i Chiny" - zaznaczył.

Podczas wtorkowej debaty w Senacie eksperci krytykowali nowelizację.

KRRiT nadal niezdecydowana ws. koncesji dla TVN24

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji prowadzi postępowanie w sprawie koncesji dla TVN24 od 17 miesięcy, czyli rekordowo długo. W KRRiT zasiadają: Witold Kołodziejski (przewodniczący, wybrany przez Sejm), Teresa Bochwic (wybrana przez Senat), Janusz Kawecki (wybrany przez prezydenta), Andrzej Sabatowski (wybrany przez prezydenta) i Elżbieta Więcławska-Sauk (wybrana przez Sejm).

W drugiej połowie lipca na posiedzeniu KRRiT w głosowaniach odpowiedniej większości nie zyskały ani wniosek o przedłużenie koncesji TVN24, ani o nieprzedłużenie tej koncesji. Obecna koncesja TVN24, na emisję satelitarną, wygaśnie 26 września.

TVN24 jest najpopularniejszym kanałem informacyjnym w Polsce: wg. danych Nielsen Audience Measurement w pierwszej połowie br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 307 820 osób, a udział w rynku oglądalności - 4,78 proc. (o 7,36 proc. mniej niż rok wcześniej).


STANOWISKO RADIA RMF FM W SPRAWIE PRZEDŁUŻENIA KONCESJI TVN24


20 lat temu byliśmy zmuszeni zwolnić prawie 200 osób. Powodem była nagła zmiana warunków koncesji , wymuszająca na nas zamkniecie lokalnych oddziałów. Dlatego dziś zwracamy się z apelem  do właściwych instytucji państwowych o przedłużenie koncesji stacji TVN24.  

Zapisana w art. 14 Konstytucji zasada wolności prasy ("Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.") nie dopuszcza możliwości ingerencji politycznej w działania mediów, które dotychczas cały czas pracowały zgodnie z prawem.

Zwracamy uwagę, że wobec TVN24 nie są kierowane merytoryczne zastrzeżenia, a dziennikarze tej telewizji swoją pracę wykonują zgodnie z sumieniem i dziennikarską rzetelnością.

Próby podjęcia przez rządzących zmiany prawa dotyczącego trwającej procedury odnowienia koncesji dla jakiegokolwiek nadawcy uznajemy za niedopuszczalne i bezprawne.  Zwracamy uwagę, że to oczywista zmiana reguł w czasie już trwającego procesu.

Sytuacja, w której znalazła się stacja TVN24, może prowadzić do wniosku, że w ten sposób będzie niszczona wolność mediów w naszym kraju.

Przypominamy, że stacja TVN24 działa na rynku od 20 lat. W tym czasie dziennikarze tej telewizji dostarczali najistotniejszych informacji, byli z mieszkańcami naszego kraju w najtrudniejszych momentach historii i wielokrotnie im pomagali. Dzięki sumiennej pracy dziennikarzy obywatele otrzymywali rzetelne wiadomości, a ujawnione przez reporterów TVN24  nieprawidłowości  pomogły wyeliminować  patologie i błędy w systemach prawnych.

Solidaryzujemy się z dziennikarzami TVN24 i ich rodzinami, którzy stanęli przed wizją utraty pracy. Nie możemy milczeć kiedy los setek koleżanek i kolegów jest zależny od niezrozumiałych  decyzji, które nie zapadają w myśl obowiązującego prawa.   

Przypominamy, że wolność prasy jest jednym z fundamentów demokracji, a próby jej ograniczania uderzają w dobro ogółu.  

Naszą zawodową rolą jest rzetelne informowanie odbiorców, wspieranie i pomaganie im w trudnych chwilach. To właśnie robimy, i chcemy robić nadal w sposób nieskrępowany niczym poza znanym, stabilnym i realizującym wartości demokratyczne prawem.

Chcemy, by taką sama możliwość mieli nasi koledzy ze stacji TVN24 i wszystkich innych redakcji w Polsce.

Autor:jsx

KOMENTARZE(40)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas