Telewizja2011-12-15
11

Rusza pierwszy multipleks naziemny, na razie tylko z TVP

W czwartek 15 grudnia br. oficjalnie rozpoczyna nadawanie pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-1). W momencie startu dostępne będą w nim tylko trzy stacje TVP 1, TVP 2 i TVP Info w wersji regionalnej.

Kanały Telewizji Polskiej nadają testowo w ramach multipleksu już od 7 grudnia br. W ramach MUX-1 mają się pojawić jeszcze stacje Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka.

Eska TV i Polo TV należą do Grupy ZPR i nadają już od dawna na satelicie. Jednak w momencie startu nie będzie ich w  MUX-1, bo ich nadawcy nie otrzymali jeszcze decyzji rezerwacyjnych od UKE. Zamiast normalnej emisji programu początkowo widzowie zobaczą tylko plansze z nazwami stacji. - Zaczniemy nadawanie, gdy tylko dostaniemy ostateczny dokument. Mam nadzieję, że to będzie kwestia kilku godzin - mówił nam wczoraj popołudniu Maciej Domagała, dyrektor zarządzający Eska TV.

Należący w części do TVN kanał społeczno-interwencyjny TTV ma wystartować 2 stycznia br. i wtedy pojawić się powinien w MUX-1 (więcej na ten temat). Z kanał stacja ATM Rozrywka, tworzona przez ATM Grupę, jest cały czas w fazie przygotowywania. TVP zapowiedziała też niedawno, że od czerwca 2012 roku w ramach pierwszego multipleksu ma być dostępny kanał TVP 1 HD (poznaj szczegóły).

>>> Cyfrowy Polsat walczy o odbiorców telewizji naziemnej

Od 15 grudnia br., czyli w pierwszym etapie, MUX-1 nadawany będzie z pięciu stacji nadawczych zlokalizowanych w Warszawie, Rzeszowie, Wiśle, Zielonej Górze, Żaganiu. Włączenie kolejnych nadajników jest planowane na 1 czerwca 2012 roku, a ostatnie dwa mają zacząć działać 1 października przyszłego roku.

Zobacz tabelę


Obecnie w Polsce nadają także dwa inne multipleksy. Na MUX-2 są takie kanały jak Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV 4, TV 6, TV Puls (docelowo także TV Puls 2), a na MUX-3: TVP 1, TVP 2, TVP Info (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia, a od zeszłego piątku także TVP Polonia (więcej na ten temat).

Aby w móc odbierać naziemną telewizję cyfrową, należy posiadać odbiornik telewizyjny z wbudowanym tunerem DVB-T lub osobny dekoder, który ma możliwość odbioru sygnału DVB-T nadawanego w formacie MPEG-4.

Autor:pp

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas