Prasa2022-01-08
4

Zmarł Ryszard Gitis, wydawca i działacz klubów „Gazety Polskiej”

Ryszard Gitis, fot. screen z youtube'aRyszard Gitis, fot. screen z youtube'a

W czwartek w wieku 74 lat zmarł Ryszard Gitis - przed 1989 rokiem działacz opozycji antykomunistycznej, od lat związany z klubami „Gazety Polskiej” i spółką Rejtan wydającą książki m.in. o katastrofie smoleńskiej.

O śmierci Ryszarda Gitisa poinformował związany z „Gazetą Polską” serwis Niezalezna.pl. Jego naczelny Grzegorz Wierzchołowski z całym zespołem redakcyjnym złożył kondolencje córce zmarłego Dagny Sakiewicz i Tomaszowi Sakiewiczowi.

Podkreślono, że Ryszard Gitis wspierał Niezalezna.pl od uruchomienia portalu, od lat był też związany z całą Strefą Wolnego Słowa (należą też do niej m.in. „Gazeta Polska” i jej kluby, „Gazeta Polska Codziennie”, „Nowe Państwo” i Telewizja Republika).

Ryszard Gitis był związany z działającą od kilkunastu lat spółką Rejtan. Do 2016 roku Gitis był jej udziałowcem, przez kilka lat wspólnie z Tomaszem Sakiewiczem, a od 2016 roku pełnił funkcję prokurenta.

Firma Rejtan przez lata zajmowała się dystrybucją części nakładów „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, ponadto publikuje książki (m.in. dotyczące katastrofy smoleńskiej, w tym raport podkomisji Antoniego Macierewicza). Ryszard Gitis zarządzał księgarniami „Gazety Polskiej” w Krakowie i Warszawie.

Wcześniej Gitis był m.in. prezesem spółki Relpol produkującej przekaźniki elektromagnetyczne, dyrektorem Centrum Logistyki PPUP w Poczcie Polskiej, dyrektorem finansowym Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie i wiceprezesem Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Od połowy 2016 roku do wiosny 2019 roku Ryszard Gitis był członkiem zarządu państwowej spółki AMW Hotele (należącej do Agencji Mienia Wojskowego), jesienią 2019 roku został powołany do rady nadzorczej firmy Mesko-Rol (jej właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu), w ostatnich latach doradzał zarządowi Poczty Polskiej.

W okresie PRL działał w opozycji antykomunistycznej. W marcu 1968 roku brał udział w protestach studenckich w Krakowie, a w drugiej połowie lat 80. Był zaangażowany w Konfederację Polski Niepodległej, zajmował się także drukiem i kolportażem wydawnictw drugoobiegowych.

Autor:tw

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas