Radio2016-11-29
7

Rzecznik Praw Obywatelskich: zablokowanie przez prezesa RDC wywiadu z osobą z KOD-u narusza standardy misji publicznej

Shutterstock.comShutterstock.com

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich niedopuszczenie przez prezesa Radia dla Ciebie do zaproponowanego przez współpracownika stacji Tomasza Kwaśniewskiego wywiadu z przedstawicielem Komitetu Obrony Demokracji narusza konstytucyjne i międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w tej sprawie po otrzymaniu skargi od Tomasza Kwaśniewskiego, który od września 2013 roku prowadził w Radiu dla Ciebie popołudniowe pasmo z rozmowami z gośćmi. Kilka dni przed Świętem Niepodległości zaproponował, że w przeddzień porozmawia z przedstawicielami podmiotów organizujących marsze 11 listopada, m.in. Komitetu Obrony Demokracji. Prezes rozgłośni Tadeusz Deszkiewicz nie zgodził się na to, uzasadniając, że starał się nie dopuścić do ostrej kłótni między organizatorami Marszu Niepodległości a działaczami KOD. Natomiast Kwaśniewski zrezygnował z dalszej współpracy ze stacją.

Według Rzecznika Praw Obywatelskich tego typu sytuacja narusza konstytucyjne oraz międzynarodowe standardy realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych, których ważnym elementem jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze (zasada pluralizmu). - Dziennikarze powinni mieć zagwarantowaną możliwość wykonywania swojej pracy bez jakichkolwiek nacisków, natomiast władze publicznego medium nie mogą prowadzić polityki kadrowej zmierzającej do tego, aby na jego antenie prezentowano stanowisko pewnej tylko grupy politycznej, społecznej czy religijnej - uzasadnia RPO.

W jego ocenie taka sytuacja ma negatywny wpływ na niezależność dziennikarską. - Następstwem braku „redakcyjnego pluralizmu” jest autocenzura i powstawanie prewencyjnych ograniczeń, które są bardzo groźne z punktu widzenia swobody wypowiedzi, ponieważ bezpośrednio przekładają się na naruszenie praw odbiorców do uzyskiwania rzetelnej informacji na tematy istotne społecznie - stwierdza Rzecznik.

RPO skierował pismo do prezesa Radia dla Ciebie z prośbą o wyjaśnienia. W dokumencie powołał się na odpowiednie zapisy Konstytucji RP, Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Autor:tw

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas