Prasa2013-12-23
6

SDP apeluje o obowiązek pomocy prawnej dla dziennikarzy

Shutterstock.comShutterstock.com

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował do Izby Wydawców Prasy, by zobowiązała swoich członków do wprowadzeniu do regulaminów lub statutów redakcji zapisów mówiących o tym, że wydawca musi zapewnić pomoc prawną dziennikarzom.

Zapis o pomocy prawnej dla dziennikarzy widnieje w uchwalonym przez IWP Kodeksie Dobrych Praktyk Wydawców Prasy. Mówi on o tym, że “wydawca chroni redaktora naczelnego przed naciskami zewnętrznymi, zwłaszcza ze strony organów administracji publicznej, osób sprawujących funkcje publiczne lub jednostek gospodarczych, które zmuszałyby go do postępowania sprzecznego z zasadami niezależnego dziennikarstwa, etyką zawodową i przyjętymi u wydawcy wewnętrznymi regulacjami”. Dalej zapis stanowi, że “wydawca udziela również wsparcia redaktorowi naczelnemu, redakcji i jej dziennikarzom w postępowaniach sądowych wynikających z wykonywanych przez nich zadań”.

Kodeks Dobrych Praktyk Wydawców Prasy obowiązuje od 1 marca 2006 roku. Muszą go przestrzegać wszyscy członkowie IWP, a wydawcy niezrzeszeni w Izbie mogą poddać się jego uregulowaniom dobrowolnie. Za naruszenie reguł kodeksu grożą sankcje, które nakłada sąd koleżeński IWP.

SDP w swoim komunikacie przypomina, że wspomniane postanowienie Kodeksu w ostatnim czasie było kilkakrotnie łamane przez niektórych wydawców, w tym przez jednego z członków Izby. Chodzi o spółkę Gremi Media Grzegorza Hajdarowicza, która była do niedawna wydawcą „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze” (obecnie „Rz” wydaje inna spółka Hajdarowicza - Gremi Business Communcations). Pozbawiła ona ochrony prawnej Pawła Lisickiego, Tomasza Wróblewskiego i Cezarego Gmyza, po tym jak Lisicki został zwolniony z tygodnika „Uważam Rze”, a Wróblewskiego i Gmyza zwolniono z „Rzeczpospolitej”. W procesach wytoczonych w czasie, gdy pracowali oni w Gremi Media, sami będą musieli zapewnić sobie pomoc prawną. W sumie pozwy przeciw trójce dziennikarzy opiewają na miliony złotych. - Przyczyną odstąpienia (od ochrony prawnej- przyp.) jest fakt zaprzestania współpracy z tymi dziennikarzami z ich winy oraz prowadzenia przez nich działań wrogich wobec wydawnictwa oraz jego tytułów - tak swoją decyzją tłumaczyła spółka Gremi Media (więcej na ten temat).

W związku z tą sytuacją zarząd główny SDP zaapelował do IWP, by zobowiązała ona swoich członków do wprowadzenia do statutów lub regulaminów redakcji wspominanego zapisu z Kodeksu Dobrych Praktyk Wydawców Prasy. Dziennikarska organizacja chce też wprowadzenia powyższych zapisów do umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych zawieranych z dziennikarzami i wystąpienia przez IWP do wydawców niezrzeszonych w Izbie z apelem o podjęcie takich samych działań. SDP apeluje też, by Izba stosowała środki statutowe i regulaminowe wobec jej członków w przypadku naruszenia przez nich postanowień Kodeksu.

- Istniejąca sytuacja zniechęca dziennikarzy do podejmowania trudnych tematów, co szczególnie dotyczy dziennikarzy śledczych i interwencyjnych i bezpośrednio zagraża niezależności dziennikarskiej oraz wolności słowa w Polsce - czytamy w komunikacie zarządu głównego SDP, którym kieruje Krzysztof Skowroński.

W grudniu br. w siedzibie SDP odbyła się organizowana przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy konferencja „Dziennikarz nie może być sam!” poświęcona właśnie sprawie pomocy prawnej dla dziennikarzy. Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy, w stanowisku, które przesłał do jej uczestników poinformował, że „działania wydawców,  redakcji i dziennikarzy, dotyczące w szczególności relacji wzajemnych i funkcjonowania środowiska prasowego, powinny być  rozpatrywane przez właściwe organa środowiskowe, działające w  oparciu o przyjęte środowiskowe kodeksy etyczne i kodeksy dobrych  praktyk, z uwzględnieniem powszechnie akceptowanych  zasad i przyjętych wewnętrznych regulaminów redakcji”.

Autor:pp

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas