Prasa2016-06-03
3

SDP domaga się komisji śledczej i śledztwa ws. inwigilacji dziennikarzy i blogerów w latach 2007-2015

fot. Pixabayfot. Pixabay

Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował do rządu o powołanie komisji śledczej, a do organów wymiaru sprawiedliwości o wszczęcie śledztwa w sprawie inwigilacji dziennikarzy i blogerów za rządów koalicji PO-PSL.

Konkretne informacje o inwigilacji dziennikarzy i blogerów podał w sejmowym wystąpieniu 11 maja br. Mariusz Kamiński, rządowy koordynator służb specjalnych. Stwierdził, że w latach 2007-2015 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadziły różne czynności operacyjno-rozpoznawcze wobec ponad 50 dziennikarzy (m.in. tych pracujących jesienią 2009 roku w „Rzeczpospolitej”, po tym jak dziennik ujawnił aferę hazardową) oraz niektórych blogerów z serwisu Salon24.pl. Kamiński ujawnił też listę inwigilowanych dziennikarzy.

W czwartek zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wystosował oświadczenie, w którym domaga się „od obecnego Rządu RP, posiadającego większość w Sejmie - powołania specjalnej komisji śledczej do zbadania okoliczności inwigilowania dziennikarzy”, a „od organów wymiaru sprawiedliwości - wszczęcia śledztw i ukarania osób odpowiedzialnych za łamanie prawa”.

Zarząd zapowiedział, że o „faktach represjonowania polskich dziennikarzy i łamania praworządności w Polsce przez poprzedni rząd” poinformuje europejską (EFJ) i międzynarodową organizację dziennikarską (IFJ).

Niedługo po wystąpieniu sejmowym Mariusza Kamińskiego Helsińska Fundacja Praw Człowieka zadeklarowała pomoc inwigilowanym dziennikarzom oraz podkreśliła, że wszystkie formy inwigilacją są dużym zagrożeniem dla tajemnicy dziennikarskiej.

Autor:tw

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas