Radio2012-11-21
4

SDP: KRRiT dyskryminuje naszych kandydatów do rad programowych

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich uważa, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dyskryminuje rekomendowanych przez SDP kandydatów do rad programowych mediów publicznych. Z 34 osób rekomendowanych przez organizację do rad powołano jedynie siedem.

Krajowa Rada Radiofonii Telewizji 140 członków 28 rad programowych oddziałów terenowych Telewizji Polskiej i regionalnych spółek Polskiego Radia powołała na trzech posiedzeniach, które odbyły się na przełomie października i listopada br. Wcześniej zwróciła się m.in. do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z propozycją zarekomendowania kandydatów do tych organów, co SDP uczyniło.

- Środowiska dziennikarskie oddziałów terenowych SDP zaproponowały (...) niezależnych politycznie, uznanych specjalistów z zakresu mediów. Niestety, rekomendacje te zostały uwzględnione tylko w siedmiu przypadkach i wyłącznie do Rad Programowych rozgłośni PR (...) Tymczasem rekomendacje ZG otrzymały 34 osoby, cenieni medioznawcy oraz dziennikarze z poważnym dorobkiem twórczym. Trudno nie uznać tej sytuacji za godną ubolewania - napisał zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w oświadczeniu przesłanym do Wirtualnemedia.pl.

Kierownictwo SDP zwraca uwagę, że KRRiT nie zaaprobowała osób, które już w poprzednich kadencjach aktywnie działały w radach programowych. - Niektóre z nich pełniły funkcje przewodniczących, wszyscy wyrażali publicznie opinie na temat zagrożeń oraz przedsięwzięć koniecznych dla ratowania mediów publicznych. Warto podkreślić, że osoby te nie reprezentowały Stowarzyszenia, lecz działały w społecznym interesie i spełniały oczekiwania związane z realizacją misji nadawców publicznych - czytamy dalej w oświadczeniu.

- Z analizy składu rad można wywnioskować, że KRRiT preferowała szerzej nie znanych i nie zajmujących się nigdy profesjonalnie mediami elektronicznymi kandydatów, a przesłanki którymi się kierowano nie miały charakteru merytorycznego i apolitycznego. Szczególnie w przypadku Rad Programowych oddziałów terenowych TVP mamy do czynienia z jaskrawym przejawem dyskryminacji kandydatów rekomendowanych przez największą organizację dziennikarską w Polsce - twierdzi zarząd główny SDP.

Rady programowe liczą po 15 członków. Dziesięciu z nich rekomendują ugrupowania parlamentarne, pięciu organizacje społeczne. Kadencja rad trwa cztery lata. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji członkowie rad programowych reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową nadawców publicznych.

Autor:pp

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas