Telewizja 2015-05-01
21

SDP: media publiczne to narzędzie propagandy, Braun do dymisji, KRRiT do likwidacji

Delegaci zjazdu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyjęli uchwały oceniające, że media publiczne „to dzisiaj narzędzie propagandy, a misję publiczną zastąpiło służenie interesom władzy”, oraz że prezes TVP powinien podać się do dymisji, a KRRiT należy zlikwidować.

Nadzwyczajny zjazd delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbył się 24 i 25 kwietnia w Kazimierzu Dolnym. W jednej z przyjętych uchwał - przesłanej w piątek portalowi Wirtualnemedia.pl - delegaci stwierdzają, że media publiczne (czyli Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa) obecnie nie wypełniają swojej ustawowej misji.

Na potwierdzenie wyliczone zostają zarzuty wobec mediów:
„nie ukazują rzetelnie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą,
nie respektują w pełni chrześcijańskiego systemu wartości, który za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki,
nie sprzyjają swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej,
nie umożliwiają obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz nie wykonują prawa do kontroli i krytyki społecznej,
nie służą rozwojowi kultury, nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego,
nie służą umacnianiu rodziny”.

- Media publiczne to dzisiaj narzędzie propagandy, a misję publiczną zastąpiło służenie interesom władzy. Zagarnięcie TVP, Polskiego Radia oraz PAP przez partie polityczne uderza w fundamenty demokracji - uważają delegaci SDP. - Ograniczona jest wolność słowa, zagrożona niezależność mediów publicznych oraz pluralizm debaty publicznej. Patologiczny kształt mediów publicznych przejawia się także w postaci łamania podstawowych standardów pracy obowiązujących dziennikarzy w systemie demokratycznym - podkreślają.

Jednocześnie zjazd delegatów rekomenduje zarządowi SDP stworzenie własnego projektu ustawy medialnej oraz „czynne wspieranie wszystkich środowisk zainteresowanych w zmianie obecnego katastrofalnego stanu polskich mediów”.

W osobnych uchwałach delegaci domagają się dymisji prezesa Telewizji Polskiej Juliusza Brauna oraz likwidacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przez parlament nowej kadencji. Jakie są ich zarzuty wobec Brauna? - Spoczywa na nim odpowiedzialność za katastrofalną sytuację organizacyjną, finansową i kadrową w zarządzanej przed niego firmie. Jest winien praktycznej likwidacji aktywności dziennikarskiej i kulturalnej TVP, upolitycznienia i nagminnego braku przestrzegania etyki i misji dziennikarskiej. Prezes Braun odpowiada także za doprowadzenie do upadku większości oddziałów telewizji publicznej - czytamy w uchwale.

Z kolei Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji delegaci zarzucają, że od dawna nie spełnia swoich konstytucyjnych zadań, nie realizując art. 213 ustawy zasadniczej stanowiącego, że „KRRiT stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji”. - Przyszły parlament winien zlikwidować KRRiT i powierzyć sprawy sporne w mediach powszechnym sądom, a techniczne - odpowiednim organom - uważają.

Autor: tw

KOMENTARZE (21) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas