Radio2015-12-30
20

Sejm głosami PiS-u przyjął nowelizację ustawy medialnej

W Sejmie uchwalono nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji zaproponowaną przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada ona zmianę obecnych zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych przez nowe, mianowane przez ministra skarbu państwa.

W głosowaniu nad przyjęciem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji za było 232 posłów (głównie z PiS), przeciw - 152 (przede wszystkim z PO, Nowoczesnej i PSL), a wstrzymało się 34 (głównie z Kukiz ’15).

Wcześniej w głosowaniach odrzucono większość poprawek do projektu nowelizacji. Przyjęto natomiast poprawkę, zgodnie z którą nowelizacja przestanie obowiązywać 30 czerwca 2016 roku.

Do tego czasu ma zostać opracowana nowa ustawa o mediach publicznych, obejmująca gruntowną reformę ich struktury prawno-organizacyjnej i sposobu finansowania. Projekt takiej ustawy zapowiadali w ostatnich tygodniach posłowie PiS-u, m.in. wiceminister kultury Krzysztof Czabański, rządowy pełnomocnik w tym zakresie.

Projekt przyjętej nowelizacji został zgłoszony w poniedziałek wieczorem przez grupę posłów PiS. Zakłada on, że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i państwowych rozgłośni regionalnych) będzie powoływał i odwoływał jedynie minister skarbu państwa. To duża zmiana, bo dotąd członków rad nadzorczych powoływała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Skarbu Państwa wskazywały po jednym przedstawicielu. Z kolei zarządy TVP i Polskiego Radia były wybierane w konkursach przez rady nadzorcze, przy czym rozstrzygnięcia musiała zaakceptować KRRiT.

Nowelizacja znosi kadencyjność zarządów i rad nadzorczych mediów państwowych. Dyrektorów regionalnych oddziałów TVP będzie wybierać zarząd spółki, a nie jak dotychczas rada nadzorcza na wniosek zarządu.

Nowelizacja wejdzie w życie zaraz po podpisaniu przez prezydenta i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw (bez vacatio legis).

Nowelizację skrytykował prezes TVP Janusz Daszczyński, według którego zawarte w niej zapisy „godziłyby w konstytucyjne podstawy funkcjonowania modelu mediów publicznych w Polsce”. Daszczyński zaapelował też o odrzucenie projektu ustawy. Zdaniem Krzysztofa Lufta, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przyjęcie nowelizacji spowoduje bezpośrednie podporządkowanie mediów publicznych rządowi. Proponowane przepisy negatywnie oceniły również Europejska Unia Nadawców i Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich.

Autor:tw

Więcej informacji:media publiczne, ustawa medialna, Sejm, PiS

KOMENTARZE(20)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas