Telewizja2014-08-12
11

Siatkarski mundial trafi na listę ważnych wydarzeń, emisja tylko w kanale otwartym

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła do Komisji Europejskiej rozporządzenie, rozszerzające listę ważnych wydarzeń, które powinny być pokazywane w kanałach otwartych. Trafił na nią m.in. siatkarski mundial.

Na liście ważnych wydarzeń, zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, znajdują się obecnie: letnie i zimowe igrzyska olimpijskie, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, mecze eliminacyjne oraz inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

Przygotowane przez KRRIT po konsultacjach społecznych rozporządzenie rozszerza listę ważnych wydarzeń o mecze z udziałem reprezentacji Polski w mistrzostwach świata i Europy w piłce siatkowej kobiet  i mężczyzn, w tym mecze eliminacyjne, zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce, półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce ręcznej mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne.

Na liście znalazły się też Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet i Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.

Zgodnie z dyrektywą o audiowizualnych usługach medialnych Komisja Europejska zbada teraz zgodność listy ważnych wydarzeń z prawem unijnym. Jeśli nie będzie żadnych zastrzeżeń, to stworzone przez KRRiT rozporządzenie wejdzie w życie po 12 miesiącach od jego ogłoszenia, czyli najwcześniej jesienią 2015 roku.

KRRiT podkreśla w komunikacie, że „umieszczenie określonego wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym na liście ważnych wydarzeń nie oznacza bezwzględnego zakazu nadania transmisji z takiego wydarzenia w programie płatnym”.

- Przeprowadzenie bezpośredniej transmisji w programie telewizyjnym, który nie ma charakteru ogólnokrajowego i nie jest dostępny bez opłaty, możliwe jest jednak wówczas tylko po spełnieniu określonych przepisami prawa warunków, które podlegają kontroli regulatora - informuje KRRiT.

Brak mundialu siatkarskiego na obecnej liście ważnych wydarzeń dał Polsatowi otwartą drogę do jego zakodowania (więcej na ten temat).

Autor:pp

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas