Telewizja2019-05-08
19

Skargi na materiał „Wiadomości” o Donaldzie Tusku z ujęciami Hitlera i Stalina. "Nierzetelność, manipulacja"

W piątek, 3 maja br. w materiale „Wiadomości” o wystąpieniu Donalda Tuska pokazano ujęcia z Józefem Stalinem i Adolfem Hitlerem. Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spłynęło siedem skarg w tej sprawie, jedną z nich złożyła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik. Widzowie skarżyli się m.in. na nierzetelność, manipulację czy brak równowagi w prezentowaniu poglądów.

W piątek, 3 maja br. na Uniwersytecie Warszawskim swoje przemówienie wygłosił Donald Tusk. W wieczornym wydaniu „Wiadomości” TVP1 poświęcono temu zagadnieniu materiał, który przygotował reporter Krzysztof Nowina Konopka. Zapowiedziano go stwierdzeniem na pasku: „Polacy nie chcą powrotu Tuska”.

Dziennikarz podkreślił m.in., że Tusk wbrew zapowiedziom i pełnionej funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej w swoim przemówieniu poruszył tematy bliskie krajowej polityce. Nie omieszkał opisać też związków Donalda Tuska z Niemcami i kanclerz Angelą Merkel. Reporter przypomniał, że Merkel wspierała kandydaturę Tuska na szefa Rady Europejskiej, a po jego wyborze niemieckie media komentowały, że będzie miała na niego duży wpływ (w materiale zacytowano m.in. fragment teksu „Spiegla” o Tusku: „uznawany jest przez wielu obserwatorów jako łatwy w hodowli dla Merkel”).

Zwrócił też uwagę, że w maju 2012 roku Donald Tusk otrzymał niemiecką Nagrodę im. Walthera Rathenaua za zasługi dla pogłębienia integracji europejskiej, a laudację wygłosiła Angela Merkel. Nowina Konopka ocenił, że nagroda, której patronuje Rathenau, na początku lat 20. XX wieku szef dyplomacji Republiki Weimarskiej, raczej nie jest powodem do chluby. - Jej patron był zwolennikiem tezy o polskim państwie jako sezonowym, a także głównym architektem sowiecko-niemieckiego układu z Rapallo, który stał się pierwowzorem paktu Ribbentrop-Mołotow.

Z kolei podczas przedstawiania kontekstu historycznego działalności Walthera Rathenaua pokazywano krótkie ujęcia z tym politykiem oraz z Józefem Stalinem, Adolfem Hitlerem i defiladą wojsk nazistowskich Niemiec.

W wersji materiału zamieszczonej w serwisie internetowym „Wiadomości” usunięto ujęcia z Adolfem Hitlerem i defiladą wojsk III Rzeczy. Zamiast nich dodano krótką przebitkę z Donaldem Tuskiem w sali Uniwersytetu Warszawskiego.

Siedem skarg do KRRiT na materiał Konopki

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do tej pory wpłynęło siedem skarg na materiał z 3 maja. Jedną ze skarg złożyła dziennikarka „Gazety Wyborczej” Agnieszka Kublik, która w dzienniku zajmuje się m.in. tematyką mediów publicznych. O sprawie pisała m.in. w poniedziałkowym wydaniu.

- Sformułowane w skargach zarzuty, to: nierzetelność, manipulacja, brak równowagi w prezentowaniu poglądów, nieetyczne nadużycie przy wykorzystaniu wizerunków Hitlera i Stalina w materiale poświęconym Donaldowi Tuskowi - podała Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Zgodnie z procedurą, KRRiT po otrzymaniu skargi zwraca się do nadawcy o nagranie programu i prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie zastrzeżeń widzów. Potem regulator decyduje czy zakończyć sprawę, czy prowadzić dalsze działania, które mogą skończyć się ukaraniem nadawcy lub wezwaniem go do przestrzegania Ustawy o radiofonii i telewizji.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/danuta-holecka-szefowa-wiadomosci-olechowski-komentarz ##

Juncker: Ataki personalne na mojego przyjaciela

We wtorek przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker na konferencji prasowej nawiązał do materiału w „Wiadomościach”.

- Musimy walczyć z populizmem, ekstremizmem, ale nie możemy walczyć z nimi tanimi sloganami lub personalnymi atakami. Ataki personalne rosną w Europie, to coś nowego - stwierdził Juncker. - W ciągu ostatnich dni widziałem, że mój dobry przyjaciel przewodniczący Donald Tusk jest porównywany do Hitlera i Stalina. To całkowicie nie do zaakceptowania - dodał.

Do tych słów odniósł się z kolei dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

- W „Wiadomościach” nie porównano Donalda Tuska do Hitlera ani Stalina. W ten sposób zilustrowano politykę wobec Polski, której prekursorem był Walther Rathenau. D.Tusk też używa historycznych odniesień mówiąc np. o „współczesnych bolszewikach” - stwierdził.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/tvp-sport-nowe-studio-dodatkowe-ekrany-i-stanowiska-dla-dziennikarzy-wideo ##

PO chce, żeby KRRiT ukarała finansowo TVP

W środę przedstawiciele klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska zapowiedzieli, że w sprawie materiału w piątkowych „Wiadomościach” o wykładzie Tuska skierują pismo do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z apelem o ukaranie finansowe Telewizji Polskiej.

- „Wiadomości” TVP przyzwyczaiły nas do różnego rodzaju manipulacji, nadużyć służących prowadzeniu linii partii rządzącej dziś w Polsce, ale to, co zostało wyemitowane 3 maja przekracza wszelkie granice kompromitacji i skandalu - stwierdził Jan Grabiec, poseł i rzecznik prasowy PO.

- Ten materiał to wprost podżeganie do nienawiści, ten materiał stanowi jaskrawy przykład tego, jak telewizja publiczna w ostatnich latach wykopuje rów między Polakami, dzieli Polaków, szczuje jednych Polaków na innych. To jest działalność haniebna, sprzeczna z prawem, to jest działalność, która nie powinna mieć miejsca w kraju demokratycznym - argumentował Grabiec

Odwołał się do opublikowanego miesiąc temu raportu Rady Języka Polskiego, w którym oceniono, że 75 proc. spośród nieco ponad przeanalizowanych 300 „pasków” z głównego wydania „Wiadomości” TVP w latach 2016-2017 nie pełniło funkcji informacyjnej, tylko perswazyjną, kreacyjną i ekspresywną.

Według Jana Grabca w programie działalność opozycji jest deprecjonowana i wykluczana ze wspólnoty. - Co z kolei prowadzi do rozpadu więzi wspólnotowych, do osłabienia tożsamości wspólnoty i w konsekwencji może powodować zachowania agresywne jednych jej członków wobec innych - dodał.

Z kolei poseł PO Robert Kropiwnicki przypomniał, że już w ub.r. przewodniczący KRRiT zwrócił się do Telewizji Polskiej, żeby nie pokazywała więcej treści „polegających na zaniżaniu poziomy kultury w debacie publicznej, w szczególności poprzez okazywanie braku szacunku wobec uczestników życia publicznego”.

W kwietniu 2019 roku „Wiadomości” oglądało średnio 1,94 mln widzów w TVP1 i 476 tys. widzów w TVP Info (łącznie było to 2,41 mln oglądających, o 6,47 proc. więcej niż w kwietniu ub.r.).

Autor:NB

KOMENTARZE(19)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas