Reklama2022-01-10
0

Social media: wydarzenia i trendy z 2021 roku, prognozy na 2022 roku

Co najważniejszego wydarzyło i zmieniło się w minionym roku w branży mediów społecznościowych, jakie mogą być trendy w 2022 roku? Zapraszamy do lektury ostatniej część podsumowania sektora social mediów.

Patryk Mitzig, social media specialist w Plej

Wydarzenie roku
Nic nie zmieniło zasad gry w tym roku tak bardzo, jak ogłoszenie rozpoczęcia prac na Metaverse. Oczywiście technologia ta jest obecnie melodią przyszłości, ale perspektywa jej pojawienia się nadaje nową optykę temu, jak będziemy myśleć o digitalu już niebawem i to prawdopodobnie szybciej niż myślimy.

W historii współczesnej technologii mieliśmy okazję doświadczyć już dwóch wielkich rozczarowań egzekucją idei wirtualnej rzeczywistości. Pierwsze miało miejsce w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, kiedy świat na poważnie był przekonany, że stoi u progu rewolucji. Zdaje się, że zwieńczeniem tego etapu był film Matrix, który niejako legitymizował nadejście rzeczywistości tak wirtualnej, że niedającej się odróżnić od tego, co prawdziwe.
Drugie rozczarowanie pojawiło się, gdy wyszło na jaw, że nie spełniły się obietnice związane z upowszechnieniem gogli VR i pokrewnych rozwiązań (choćby Google Glass czy Snapchat Spectacles). Zwykły użytkownik zwyczajnie nie ma potrzeby posiadania tego rodzaju sprzętu. No może oprócz pogrania w coś z niewielkiej puli gier.

Czy to, że do tej pory wirtualna rzeczywistość nas zawodziła oznacza, że tym razem będzie podobnie?  Cała uwaga Marka Zuckerberga jest teraz zwrócona w stronę Metaverse. Jeśli dodamy do tego olbrzymią liczbę użytkowników, którymi Meta „dysponuje” oraz żyzny grunt w postaci postpandemicznego świata, to wiele wskazuje, że w końcu może się udać. Wszakże do trzech razy sztuka.  

Najważniejsze trendy w 2021 roku, trend na 2022
Swoista „tiktokizacja” platform społecznościowych to kluczowy trend, który rozpoczął się w tym roku i będzie istotny również w roku 2022. Nie chodzi jedynie o wprowadzanie analogicznych funkcjonalności na Youtubie (Shorts) i Instagramie (Reels), lecz również o przenikanie tiktokowego pomysłu na formę contentu do kultury całego Internetu.

W pewnym sensie TikTok doskonale zsyntetyzował w sobie wszystkie obecne trendy związane z konsumpcją treści w digitalu. Pełnoekranowy format to ukłon w stronę dobrej praktyki mobile-first a bazowanie na video brzmi jak konieczność w czasach, w których nawet Instagram już nie jest platformą o zdjęciach, co wiemy, bo jego szef oficjalnie ogłosił skupienie na filmach w rozwoju tego kanału.

Dodajmy do powyższych uczynienie z Feedu nieprzerwanego strumienia łatwego w odbiorze contentu, prosty proces tworzenia treści, świetną przestrzeń dla influencerów oraz algorytm, który daje szansę „wybicia się” każdemu, co jest niespotykane nigdzie indziej. Tiktok zdołał zaspokoić potrzeby użytkowników Internetu do tego stopnia, że jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie o istotne trendy w digitalu, wystarczy włączyć tę aplikację.

Co pandemia zmieniła w mojej branży
Podczas gdy wiele branż w czasie pandemii ucierpiało, digital miał okazję rozwinąć skrzydła, wręcz dając substytut normalności. Wzrosło zainteresowanie e-commercem oraz czas spędzony w Internecie, zarówno na desktopie, jak i na urządzeniach mobilnych. Nieodwracalnie zmieniliśmy swoje przyzwyczajenia i jesteśmy teraz mega-digitalowi, co bez pandemii również by nastąpiło, ale z pewnością nie tak nagle.

Prawdą jest, że początkowa niepewność sprawiła, że reklamodawcy ograniczyli swoje budżety mediowe, ale to już dawno się unormowało. Covid nie jest też od dłuższego czasu elementem komunikacji marek, bo wszyscy mamy dość tego tematu. Opuścił nas strach i niepokój, które osiągnęły swoje apogeum w 2020 roku, ale zmiany w naszym sposobie konsumpcji cyfrowych mediów oraz obecności w sieci są permanentne.
Z perspektywy osoby zajmującej się marketingiem w Internecie pozostaje więc cieszyć się, bo branża rośnie w kapitalnym tempie. To chyba jeden z niewielu plusów sytuacji, jaką zaskoczył nas świat.

Największe wyzwanie na 2022 rok
Komunikacja z Pokoleniem Z już teraz sprawia trudność marketerom, ale w strategiach wielu marek mogła być dotychczas marginalizowana, bo ich grupy docelowe zawierały jedynie nieco starszych użytkowników. Gorzej, że na horyzoncie mamy wchodzenie „zetek” w dorosłość, a więc pojawienie się tego pokolenia jako potencjalnych klientów również w branżach, które nie musiały się nimi dotychczas interesować. To może być duża trudność, ale właściwie dlaczego?

Nie chodzi wcale o to, że w agencjach reklamowych pracują głównie boomerzy, choć tak, jest to część problemu. Wyjątkowość „zetek” leży w ich doskonałej znajomości Internetu i klasycznych sztuczek, którymi od lat posługują się specjaliści od marketingu w sieci.
Jest w „zetkach” coś paradoksalnego. To pokolenie, które nie wierzy reklamom, ale kupuje produkty polecane przez influencerów, porzuciło Facebooka, ale godzinami przewija TikToka, gardzi telewizją, lecz z niemal religijną obsesją ogląda filmy ulubionych twórców na Youtube. W pewnym sensie nic się nie zmieniło, choć w gruncie rzeczy zmieniło się wszystko.

„Zetki” wymagają od marek więcej niż millenialsi, a słowo klucz to autentyczność. Marki, które chcą do nich dotrzeć muszą porzucić wszelką pozę, być szczere i transparentne. Również w przestrzeni CSR, która we współczesnym marketingu ma większe znaczenie niż kiedykolwiek wcześniej.

Rzeczona autentyczność to największe wyzwanie dla marek w przyszłym roku, bo nie dość, że sama w sobie jest niełatwa do zrealizowania, to jej nowy wymiar radykalnie zmienia sposób w jaki będziemy musieli myśleć o tym, czym właściwie marki.

 


prof. Dariusz Jemielniak z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego

Wydarzenie roku
Wydarzeniem roku bez wątpienia jest próba ucieczki do przodu przed falą krytyki po kolejnych wpadkach ze strony Facebooka i zapowiedź budowy Metaversum. To ciekawy krok, pozwalający na pozyskanie radykalnie większej ilości danych o użytkownikach, choć zastanawiający w momencie, gdy tak dużo obecnych problemów Facebooka bierze się właśnie ze zbyt zachłannej polityki prywatności.

Najważniejsze trendy w 2021, trend na 2022
Najważniejszym trendem 2021 jest normalizacja spotkań online - już nawet poza lockdownami wiele spotkań biznesowych przeniosło się do świata wirtualnego i bardzo dobrze. Co prawda ciągle dużo jest zebrań, które powinno być emailami, ale krok jest we właściwym kierunku. W 2022 należy spodziewać się weryfikacji, czy po zakończeniu pandemii, na które wszak są już widoki, sytuacja się ustabilizuje w tym zakresie.

Co pandemia zmieniła w mojej branży
W branży badań internetowych i zachowań społeczności online pandemia obnażyła całe legiony antyszczepionkowej szurii - raz w opakowaniu pseudomedycznym, raz w libertariańsko-wolnościowym. To ciekawy, choć oczywiście bardzo niebezpieczny fenomen, który szczególnie mocno ujawnia się w sytuacjach słabości instytucji państwowych i braku zaufania do nich. Jak pokazały moje badania dezinformacji nt. #AstraZeneca, w proceder włączają się także media tradycyjne, zwłaszcza w państwach totalitarnych.

Największe wyzwanie na 2022 rok
Wyzwaniem na 2022 rok będzie mozolne odbudowywanie hierarchii wiedzy i świadomości tego, skąd czerpać wiarygodne informacje. Pandemia w połączeniu z infodemią poważnie zachwiały autorytetem nauki, a patologiczne nagłaśnianie nonsensownych postów przez media społecznościowe, w pogoni za klikami, dołożyły swoje.

 


Olga Jakubiak, head of social media w K2 Create (Grupa K2)

Wydarzenie roku
Metaversum – w zeszłym roku wydarzeniem roku z pewnością był Covid-19. Teraz wydarzeniem jest to, co pandemia przyspieszyła – zapowiedź rzeczywistości, której pojawienia nie spodziewaliśmy się tak szybko. Rozwój wirtualnego świata stawia pytania, jak będzie wyglądało budowanie marek, sprzedaż, doświadczanie produktu i usługi. Ta rzeczywistość nie zadzieje się już, ale sama zapowiedź stanowi mocny impact w marketingu.

W podsumowaniu na pewno warto też wspomnieć o premierze roku, jaką były Lody Ekipy – produkt, na punkcie którego oszalał cały internet, a firmie Koral przyniósł historyczną sprzedaż. Social Media zalały zdjęcia od użytkowników, skargi o niedostępności produktu i artykuły o powodzeniu działań, a my zaobserwowaliśmy niesamowity case „ekonomii influencerów”.
 
Najważniejsze trendy w 2021 i trend na 2022
W 2021 roku pierwsze skrzypce w SM grał TikTok – medium, które m.in. dzięki pandemii przestało być tylko platformą dla nastolatków, ale poruszyło starsze grupy do eksploracji i obecności. Również klienci skracają swój dystans do tego kanału i coraz chętniej otwierają się na platformę.

Warto jednak zwrócić uwagę na InstaReelsy, które są odpowiedzią Facebooka na sukces TikToka. Czy będzie to taki sam sukces dla giganta, jak Stories? To pokaże 2022 i ta rywalizacja na pewno będzie mocno zauważalna w przyszłym roku.
W 2022 roku czeka nas:

•    Tiktok – jeszcze mocniejsza obecność marek w komunikacji OnGoing.
•    Rywalizacja TikTok vs. Reels – czy klienci skupią się na Instagramie ze względu na większe zaufanie do kanałów?
•    Doubleboom na Influencer Marketing – współpraca Maty z McDonalds czy Ekipy z Koralem pokazały, jak współpraca gigantów wpływa na sprzedaż. W przyszłym roku możemy się spodziewać podobnych kolaboracji.
 
Co pandemia zmieniła w branży? Przede wszystkim zwiększyła wagę e–commerce, ale też umocniła znaczenie Social Mediów i digitalu w budowaniu relacji z klientem, tworzeniu contentu (odbiorca stał się jeszcze bardziej wymagający) oraz samej sprzedaży wewnątrz mediów społecznościowych.
 
Największe wyzwania na 2022
Wirtualna rzeczywistość sama w sobie stanowi coraz większe wyzwanie na przyszły rok. Live shopping czy okulary FB do oglądania Instagrama to tylko początek, który niesie za sobą niesamowity potencjał marketingowy. Nie zapominajmy również o NFT, który z każdym dniem staje się coraz bardziej popularny.

Autor:tw

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas