Badania2012-09-06
23

Średnia długość stosunku seksualnego Polaków wynosi niecałe 14 minut

13,9 minut to średnia długość stosunku seksualnego Polaków. To ponad 4 minuty krócej niż 10 lat temu. Jednocześnie blisko 70% Polaków deklaruje zadowolenie z życia seksualnego i przyznaje, że zaspokaja swoje potrzeby seksualne - wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Jeszcze w 2001 roku średnia długość stosunku seksualnego przekraczała 18 minut. Cztery lata później, w 2005 roku, wynosiła prawie kwadrans (14,5 minuty). Natomiast w roku ubiegłym nie osiągała 14 minut.

„Od roku 2001 minęła cała dekada, zaszły zmiany w sferze społecznej, kulturalnej i obyczajowej, a co za tym idzie, zmienił się także styl życia Polaków. Żyjemy w coraz większym tempie, precyzyjnie dzielimy czas na sferę prywatną i zawodową. Wszędzie bardziej się spieszymy i wychodzi na to, że w seksie także” - stwierdził prof. Zbigniew Izdebski.

Krótsza średnia długość stosunku seksualnego nie przeszkadza w zaspokojeniu potrzeb seksualnych 68% mężczyzn i 67% kobiet w Polsce. Podobne wyniki odnotowano w kwestii zadowolenia z życia seksualnego. Spośród 68% mężczyzn, 27% jest bardzo zadowolonych, a 41% raczej zadowolonych. W przypadku kobiet sytuacja jest porównywalna: 27% jest bardzo zadowolona, a 40% raczej zadowolona.

Do szczęścia Polakom wystarcza jeden stosunek w tygodniu - tak odpowiedziało 71% ankietowanych w wieku 15-49 lat.

Okazuje się jednak, że Polacy częściej współżyją seksualnie w związku formalnym lub nieformalnym, niż jako single - 47% z nich deklaruje, że współżyje seksualnie 2-3 razy w tygodniu.

„Deklaracje co do częstości odbywania stosunków seksualnych 2-3 razy w tygodniu są nieco większe w grupie mężczyzn niż w grupie kobiet. Wyraźnie widać, że dla osób, które zainteresowane są systematycznym współżyciem seksualnym ze zrozumiałych względów życie w związku jest bardziej korzystne niż życie w pojedynkę. Pozostawanie w związku w istotny sposób wpływa na satysfakcję z życia seksualnego. 83% respondentów będących w związku przyznaje, że są dla siebie atrakcyjni seksualnie. Jednocześnie dla ponad połowy badanych istotną kwestią jest możliwość realizowania własnych potrzeb seksualnych w związku. Głównym powodem życia w pojedynkę jest natomiast brak odpowiedniej osoby do założenia stałego związku - powód ten podała niemal polowa Polaków żyjących obecnie w pojedynkę” - skomentował prof. Izdebski.


„Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011” zostało zrealizowane w 2011 r. przez TNS OBOP. Celem badania była analiza zwyczajów seksualnych oraz zdrowia seksualnego Polaków. Badanie ma charakter ilościowy, a jego wyniki charakteryzują populację mieszkańców Polski w wieku 15-59 lat. Wyniki prezentowane są w dwóch głównych przekrojach: 15-49 lat oraz 15-59 lat. Większość prezentowanych danych dotyczy pierwszego przekroju, gdyż analiza dla grupy 15-49 lat daje możliwość samodzielnego porównywania danych z wynikami wcześniejszych badań seksualności Polaków zrealizowanych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego w latach 1997, 2001 i 2005, w oparciu o tę samą metodologię na reprezentatywnych próbach osób w wieku reprodukcyjnym. Wyjątkiem są wyniki badań dotyczące zdrowia seksualnego. Ze względu na specyfikę problematyki, uwzględniono w nim odpowiedzi wszystkich, także najstarszych w próbie respondentów (50-59 lat).

Autor:km

KOMENTARZE(23)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas