Radio2016-12-22
21

Środowisko muzyczne broni Marcina Majchrowskiego, zarządowi Polskiego Radia zarzuca szykanowanie Dwójki

Marcin Majchrowski, fot. Polskie RadioMarcin Majchrowski, fot. Polskie Radio

878 osób ze środowiska muzyki poważnej poparło list do ministra kultury sprzeciwiło się zwolnieniu z radiowej Trójki dziennikarza i działacza związkowego Marcina Majchrowskiego. - Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie - uważają.

Marcin Majchrowski, dziennikarz muzyczny Dwójki i sekretarz Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu III i II Polskiego Radia, został zwolniony dyscyplinarnie w trybie korespondencyjnym (pismo ze zwolnieniem wysłano mu pocztą) w połowie grudnia br. Był kolejną osobą z kierownictwa tego związku, po Pawle Sołtysie i Wojciechu Doroszu, z którą Polskie Radio w ostatnich tygodniach pożegnało się w ten sposób. Majchrowski z publicznym nadawcą był związany przez 23 lata. Każda z tych zwolnionych osób zapowiedziała, że złoży odwołanie od dyscyplinarnego zwolnienia.

Tę decyzję we wspólnym liście do ministra kultury Piotra Glińskiego skrytykowało 878 osób ze środowiska muzyki poważnej m.in. kompozytorzy, dyrygenci i wokaliści, a także melomani. Wyliczyli osiągnięcia zawodowe Marcina Majchrowskiego, dodając, że został zwolniony dyscyplinarnie „za to tylko, że jako przedstawiciel Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu Trzeciego i Drugiego PR wypełniał swoje powinności i upominał się o prawa koleżanek i kolegów degradowanych i odsuwanych od anteny”.

- Majchrowski nigdy nie zajmował się polityką - tylko i wyłącznie muzyką. Został zwolniony z pracy w sposób uwłaczający nie tylko godności, ale i prawu. Wywołało to powszechne oburzenie słuchaczy PR 2, a także wielu osób ze środowiska muzycznego, muzykologicznego, akademickiego - podkreślono w liście.

Ponadto skrytykowano decyzje kierownictwa Polskiego Radia dotyczące Dwójki. - Zarząd Polskiego Radia zaczął szykanować neutralną światopoglądowo, specjalizującą się w propagowaniu kultury wysokiej redakcję Programu 2. Powrót do sytuacji z niechlubnych czasów stanu wojennego budzi nasz najgłębszy sprzeciw i oburzenie. Nie zgadzamy się na niszczenie polskiej kultury poprzez odsuwanie od mediów tych osób, które najlepiej jej służą. Nie zgadzamy się na działania bezprawne i niesprawiedliwe - oceniono w liście.

Nawiązano też do skrytykowania przez Piotra Glińskiego m.in. w wywiadzie po „Wiadomościach”, materiałów w tym programie na temat organizacji pozarządowych. - Podzielamy ostre i szczere opinie Pana Ministra wypowiedziane 27.11 w TVP na temat jej nierzetelności. Czy na taką samą ocenę nie zasługuje także Zarząd Polskiego Radia? - czytamy w piśmie.

Prawie tydzień temu do Piotra Glińskiego o interwencję w sprawie zwolnienia Marcina Majchrowskiego zaapelował przewodniczący Polskiej Rady Muzycznej.

Autor:tw

KOMENTARZE(21)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas