Technologie 2017-12-29
4

Światowa Organizacja Zdrowia wpisze uzależnienie od gier wideo na listę chorób psychicznych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zamierza uznać uzależnienie od gier wideo za schorzenie natury psychicznej – wynika ze wstępnych dokumentów opublikowanych przez tę instytucję. Umieszczenie na liście choroby polegającej na nadużywaniu gier ma pomóc lekarzom na całym świecie w lepszym diagnozowaniu uzależnionych graczy oraz globalnej ocenie zjawiska.

Informacje na temat planów WHO związanych z grami wideo i ich wpływem na ludzki organizm pojawiły się w związku z opublikowaniem próbnej wersji listy chorób zwanej ICD (International Classification of Diseases).

W upublicznionym dokumencie oznaczonym jako ICD-10 ujęto jako chorobę psychiczną uzależnienie od gier komputerowych. Na razie mamy do czynienia z nieoficjalną wersją roboczą, która zostanie opublikowana ostatecznie w 2018 r. Wówczas dopiero okaże się, czy nałogowi komputerowi gracze zostaną oficjalnie uznani za wymagających specjalistycznej pomocy.

WHO zaznacza, że aby stwierdzić uzależnienie od gier wideo muszą zostać spełnione 3 warunki. Zgodnie z pierwszym konkretna osoba musi wykazywać brak kontroli nad ilością czasu spędzanego przy elektronicznej rozgrywce. Po drugie granie musi stać się dla człowieka uzależnionego najważniejszą czynnością w życiu. Po trzecie uzależnienie może występować wówczas, gdy jego ofiara będzie nadal grać pomimo dostrzegania negatywnych konsekwencji swojego postępowania.

Umieszczenie uzależnienia od gier na liście chorób psychicznych WHO ma pomóc lekarzom w prawidłowej diagnozie schorzenia, a także w ustaleniu skali problemu w poszczególnych krajach i na świecie. Taki zapis będą musiały brać też pod uwagę m.in. firmy ubezpieczeniowe i pracodawcy.

Według szacunków w Polsce ok. 16 mln osób to aktywni gracze wideo, a ok. 15 proc. tej społeczności może być uzależnionych od tego typu rozrywki.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób Światowej Organizacji Zdrowia jest listą, z której korzystają lekarze oraz badacze. Ci pierwsi przy diagnozowaniu, ci drudzy do kategoryzacji stanów zdrowia i w celach statystycznych. Ma ułatwić przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi ośrodkami – szpitalami itp. w różnych krajach na świecie. Terminom medycznym przypisuje konkretne kody rozpoznawalne przez jednostki zdrowia i lekarzy.

Autor: ps

Więcej informacji: gry wideo, choroba, WHO

KOMENTARZE (4) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas