Internet2021-12-04
4

Netflix zapłaci za przeciążanie sieci w Europie? Chcą tego operatorzy

Fot. PixabayFot. Pixabay

Europejscy operatorzy telekomunikacyjni chcą, żeby amerykańscy giganci internetowi, tacy jak Netflix, Facebook, Google czy YouTube pokryli część kosztów, które muszą ponosić w związku z inwestycjami w sieci 5G, światłowodowe i kablowe.

Szefowie m.in. Deutsche Telekom (właściciel T-Mobile), Vodafone, BT Group, Telekom Austria, KPN, Swisscom wystosowali wspólne oświadczenie w tej sprawie. Do jego treści dotarła agencja Reuters. - Duża i rosnąca część ruchu sieciowego jest generowana i monetyzowana przez duże platformy technologiczne, ale wymaga ciągłych, intensywnych inwestycji i planowania przez sektor telekomunikacyjny - stwierdzili prezesi we wspólnym oświadczeniu.

Zobacz także: Jakie filmy i seriale najchętniej oglądają widzowie Netfliksa? Znamy pierwszą dziesiątkę

52,5 mld euro na inwestycje telekomunikacyjne w UE

Szacuje się, że inwestycje w europejskim sektorze telekomunikacyjnym wzrosły w 2020 roku do 52,5 mld euro. To najwyższy poziom od 6 lat. - Ten model, który pozwala obywatelom Unii Europejskiej cieszyć się owocami transformacji cyfrowej  może być zrównoważony tylko wtedy, gdy takie duże platformy technologiczne również sprawiedliwie poniosą koszty z tytułu inwestycji w sieci - stwierdzili menadżerowie.

Zobacz także: UPC Polska przygotowuje sieć do 4K

Nazwa żadnego z koncernów technologicznych nie padła. Nie jest jednak tajemnicą, że dzisiaj do przeciążania sieci przyczyniają się platformy streamingowe typu Netflix, Amazon Prime Video, YouTube, usługi w chmurze Google czy serwisy społecznościowe typu Facebook, Twitter, Instagram.

Na początku pandemii Komisja Europejska zaapelowała nawet do serwisów streamingowych o obniżenie jakości wideo, aby sieć poradziła sobie ze zdalną pracą czy edukacją. Netflix obniżył jakość filmów.

Netflix to największa platforma streamingowa na świecie, która ma 213,6 mln subskrybentów. Serwis www i aplikację mobilną Netfliksa w październiku br. odwiedziło 12,27 mln polskich użytkowników, czyli 41,47 proc. wszystkich internautów w naszym kraju - wynika z badania Mediapanel.

Autor:ag

KOMENTARZE(4)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas