Radio2021-11-15
50

Szef RDC przeprasza za wpis o „zdemenciałych archeocelebrytkach”. „Nie było moją intencją obrażanie Powstańców Warszawskich”

Tadeusz Deszkiewicz, prezes publicznego Radia dla Ciebie, w piątek, gdy w „Faktach po Faktach” w TVN24 trwał wywiad z dwoma uczestniczkami Powstania Warszawskiego, stwierdził na Facebooka, że trafił w telewizji na „rozmowę kretyna z dwoma zdemenciałymi archeocelebrytkami”. W sobotę przeprosił za te słowa. - Nie było moją intencją obrażanie zasłużonych Kombatantów, Powstańców Warszawskich. Mój bunt wywołał fakt wykorzystywania starszych ludzi do zwykłej, politycznej walki - zapewnił.

- W hotelu w którym mieszkam w Poznaniu jest podejrzanie ograniczona lista programów telewizyjnych. Włączyłem i trafiłem na rozmowę kretyna z dwoma zdemenciałymi archeocelebrytkami - napisał Tadeusz Deszkiewicz w piątek wieczorem na swoim profilu facebookowym. - Chyba po prostu pójdę spać - skwitował.

W piątkowym wydaniu „Faktów po Faktach” w TVN24 pierwszymi gośćmi Piotra Kraśki były Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpełska-Trzeciakowska, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Rozmawiano m.in. o tegorocznym Marszu Niepodległości.

Większość internautów komentujących wpis Tadeusza Deszkiewicza było przekonanych, że odnosił się do wywiadu w „Faktach po Faktach”. - Doradca @AndrzejDudab @tdeszkiewicz o Bohaterkach Powstania Warszawskiego „zdemenciałe archeocelbrytki”, a o dziennikarzu @tvn24  „kretyn”. Wpis polubił rzecznik @MSZ_RP  @LukaszJasina. Brakuje słów! - skomentował na Twitterze poseł PO Michał Szczerba.

Tadeusz Deszkiewicz społecznym doradcą prezydenta Andrzeja Dudy został w grudniu 2015 roku.

Tadeusz Deszkiewicz przeprasza i ubolewa

W sobotę wieczorem Tadeusz Deszkiewicz odniósł się do swojego piątkowego wpisu. - Nie było moją intencją obrażanie zasłużonych Kombatantów, Powstańców Warszawskich. Mój bunt wywołał fakt wykorzystywania starszych ludzi do zwykłej, politycznej walki. Takie odniosłem wrażenie, to do głębi mnie poruszyło i wywołało mój sprzeciw - stwierdził.

- Ale ponieważ ważniejsza niż personalia była dla mnie sama sprawa, która tak mnie wzburzyła, nie podałem w poście żadnych nazwisk. Te nazwiska zostały jednak przywołane przez media - zaznaczył.

- Jest mi przykro, że użyłem niewłaściwych słów. Mowa nienawiści, obrażanie kogokolwiek i używanie epitetów jest mi całkowicie obce. Zazwyczaj wypowiadam się na tematy związane z kulturą i bardzo rzadko emocje  sprawiają, że przekraczam granice kultury - dodał Deszkiewicz.

- Przepraszam więc wszystkich, którzy poczuli się urażeni moim postem, a przede wszystkim przywołane przez media dwie Kombatantki - stwierdził. Wyliczył, że obie kobiety spotykał wiele razy „będąc w grupie organizującej Muzeum Powstania Warszawskiego, w Domu Powstańców na Nowolipiach, czy przy Kampanii BohaterON, której kapituły jestem członkiem”.

- Wielokrotnie organizowałem akcje przygotowujące paczki i listy dla nielicznych już, stwierdzam z bólem, Powstańców. W dzisiejszych czasach jako Polacy powinniśmy szczególnie dbać o to, by jako wspólnota, być razem. Ubolewam, że moje słowa mogły jeszcze bardziej nas podzielić - przyznał szef Radia dla Ciebie.

 

Deszkiewicz na czele RDC od prawie sześciu lat

Tadeszu Deszkiewicz prezesem Radia dla Ciebie został w lutym 2016 roku. Powołał go na to stanowisko minister skarbu państwa na postawie tzw. małej nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (Radę Mediów Narodowych, która obecnie odpowiada za mianowanie i odwoływanie osób z władz firm mediów publicznych utworzono w połowie 2016 roku).

Od września 2015 roku Deszkiewicz był w radzie nadzorczej Radia dla Ciebie, jako komentator wydarzeń kulturalnych współpracował z Telewizją Republika i Telewizją wPolsce.pl. W latach 2011-2016 pracował w Urzędzie Miejskim w Wołominie, najpierw jako naczelnik wydziału kultury i promocji, a następnie pełnomocnik burmistrza.

Z mediami jest związany od ponad 40 lat. W latach 1977-1996 był dziennikarzem naczelnej redakcji muzycznej Polskiego Radia i Telewizji, pracował także w radiowej Dwójce. Jest autorem wielu audycji radiowych i telewizyjnych (pracował m.in. przy transmisjach koncertów muzyki poważnej, współtworzył i prowadził teleturniej językowy „ABC”). Ukończył Uniwersytet Warszawski.

Autor:tw

KOMENTARZE(50)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas