Internet2016-06-21
0

Taylor Swift i U2 w liście do Kongresu USA oskarżają YouTube o łamanie praw autorskich

Grupa muzyków i wytwórni muzycznych skierowała do Kongresu USA list otwarty, w którym domaga się zmiany amerykańskiego prawa autorskiego. Według twórców obecne przepisy pozwalają takim serwisom jak YouTube na finansowe wykorzystywanie artystów.

Pod listem podpisali się znani na świecie wykonawcy, m.in. Taylor Swift i członkowie grupy U2, a także największe wytwórnie muzyczne - Universal Music, Sony Music i Warner Music.

Sygnotariusze listu podkreślają, że w USA obowiązują przepisy prawa autorskiego z 1998 r. (Digital Millennium Copyright Act), które pozwalają serwisom internetowym na publikowanie dowolnych treści dostarczanych przez użytkowników z pominięciem interesów twórców tych materiałów.

Według autorów listu takie przepisy w obecnych czasach nie chronią w dostateczny sposób twórców i powinny zostać zreformowane. Muzycy i wytwórnie uderzają bezpośrednio w platformę YouTube, która ich zdaniem płaci za mało za korzystanie z twórczości artystów, odbiera też twórcom możliwość decydowania o tym gdzie i w jaki sposób ich utwory mają się ukazywać.

Inicjatorem powstania listu do Kongresu jest Irving Azoff, znany menedżer branży muzycznej, który już wcześniej skierował swój protest bezpośrednio do YouTube’a. Serwis odpowiedział wówczas, że nie czuje się winny, bowiem generuje dla przemysłu muzycznego miliardy dolarów przychodów.

Sam Azoff nie jest optymistą w kwestii szybkiej reakcji polityków na skierowaną do nich odezwę. W rozmowie z serwisem Recode przewiduje, że Kongres nie zajmie się kwestiami nowego prawa autorskiego w roku, w którym odbywają się w USA wybory prezydenckie.

Autor:ps

Więcej informacji:YouTube, prawo autorskie, U2, Taylor Swift

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas