Technologie2020-11-03
2

Naukowcy opracowali nowy test na koronawirusa. Wystarczy zakasłać do smartfona

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu MIT opracowali system oparty na sztucznej inteligencji, który pozwala wykryć osoby zakażone koronawirusem na podstawie dźwięku ich kaszlu. Badacze przekonują, że rozwiązanie cechuje wysoka skuteczność, zaś w postaci aplikacji mobilnej może stać się dodatkową szybką metodą badań przesiewowych.

Obecnie trwa narastająca, kolejna fala koronawirusa. Na świecie i w Polsce notuje się coraz większą liczbę zakażeń. Trwają prace nad skuteczną szczepionką chroniącą przed Covid-19, jednak jednym z najważniejszych elementów walki z pandemią są skuteczne testy wykrywające koronawirusa w ludzkim organizmie.

Wystarczy smartfon i kaszel

Kolejne rozwiązanie diagnostyczne związane z koronawirusem opracowali naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu MIT, o czym poinformowano na internetowej stronie uczelni.

Czytaj dalej: GUS: W pandemii zdalna praca coraz popularniejsza

Chodzi o system wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI), który pozwala rozpoznać osoby zakażone wirusem na podstawie dźwięku generowanego podczas tego, gdy kaszlą.

Jak wyjaśniają badacze z MIT podczas prac nad rozwiązaniem zebrano od ochotników ponad 70 tys. nagrań oraz 200 tys. próbek dźwiękowych kaszlu. Ok. 2,5 tys. z nich pochodziło od osób z potwierdzoną obecnością koronawirusa, w tym także tych, którzy przechodzą zakażenie bezobjawowo.

Następnie AI dokonała szczegółowych porównań dzięków kaszlu pochodzących od osób zdrowych i zakażonych oraz wyłoniła algorytm pozwalający na rozpoznanie Covid-19.

Naukowcy twierdzą, że opracowany przez nich system charakteryzuje się wysoką skutecznością sięgającą prawie 100 proc. Rozwiązanie ma być podstawą do stworzenia aplikacji pozwalającej na dokonywanie szybkich i powszechnych badań przesiewowych.

W założeniach wystarczy, aby konkretna osoba zakasłała do mikrofonu smartfona, a system ma przeanalizować dźwięk. Jeśli użytkownik otrzyma sygnał o możliwości zakażenia koronawirusem, wówczas będzie mógł potwierdzić to za pomocą dodatkowych badań diagnostycznych. Na razie nie wiadomo kiedy taka aplikacja mogłaby zostać powszechnie udostępniona, bowiem rozwiązanie opracowane w MIT musi uzyskać zgody od odpowiednich instytucji regulacyjnych.

Czytaj dalej: Maseczki dobre, ale wentylacja lepsza w zapobieganiu zakażeniom w pomieszczeniach

Autor:ps

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas