Technologie2013-12-16
3

UKE skontrolował tablety, połowa nie spełnia wymagań

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przeprowadził kontrolę rynku tabletów dostępnych na polskim rynku. Okazało się, że połowa skontrolowanych urządzeń nie spełniała wymagań formalnych lub technicznych.

Kontrola UKE objęła przekrojowo cały rynek tabletów, a w szczególności skupiono się na zbadaniu tańszych urządzeń, które cieszą się zainteresowaniem najszerszego grona konsumentów. Kontrolerzy weryfikowali dokumentację tabletów i poprawność naniesienia na nich oznakowania zgodności CE. Przeprowadzali także badania laboratoryjne w zakresie wymagań określonych dla urządzeń radiowo nadawczych i nadawczo-odbiorczych oraz w zakresie wymagań kompatybilności elektromagnetycznej.

Regulator przypomina, że producent wprowadzający tablet do obrotu powinien przeprowadzić ocenę zgodności z wymaganiami, wystawić deklarację zgodności, nanieść oznakowanie CE, dołączyć do tabletu deklarację zgodności lub oświadczenie o spełnianiu wymagań, informację umożliwiającą identyfikację kraju lub obszaru geograficznego, na którym dane urządzenie może być wykorzystywane, a także informację umożliwiającą ustalenie zakończeń sieci publicznej, do których dane urządzenie może być dołączane.

>>> IDC: ponad 220 mln tabletów w 2013 roku, potem coraz słabsze tempo wzrostu

Procedurze kontrolnej poddano 104 wytypowane losowo tablety. Dodatkowo próbki 31 proc. kontrolowanych urządzeń poddano szczegółowym badaniom laboratoryjnym.

Żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono jedynie przy 47 skontrolowanych tabletach (ok. 45 proc. ogółu). W 43 przypadkach podmioty odpowiedzialne za wprowadzenie tabletów do obrotu skutecznie usunęły stwierdzone w kontroli nieprawidłowości w taki sposób, aby urządzenia mogły pozostać w sprzedaży. Oznacza to, że docelowo w wyniku kontroli UKE udział tabletów spełniających wymagania osiągnął poziom ok. 87 proc.

Spośród pozostałych 14 tabletów, które nie spełniały wymagań, trzy zostały wycofane z rynku, a w dwóch przypadkach regulator wydał zakaz udostępniania. W stosunku do pozostałych 11 urządzeń nadano bieg postępowaniom administracyjnym.

Przeprowadzone pomiary wykazały, że znaczna część znajdujących się na rynku tabletów nie spełnia wymagań. Co więcej, badania laboratoryjne tych urządzeń wykazały, że nie spełniają one wymagań zasadniczych (dotyczących konstrukcji) i wymagają poprawy.

>>> Porównujemy iPada Air i iPada Mini 2 z innymi tabletami. Który najlepszy?

UKE informuje, że urządzenia, które nie spełniają wymagań zasadniczych w zakresie napięcia zaburzeń przewodzonych na zaciskach zasilania, mogą zakłócać pracę innych urządzeń podłączonych do tej samej sieci zasilającej. Zaburzenia przewodzone przenoszą się poprzez kable instalacji elektrycznej, a najczęściej objawiają się zakłóceniami w pracy odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Z kolei urządzenia niespełniające wymagań zasadniczych w zakresie natężenia pola zaburzeń mogą zakłócać pracę innych urządzeń działających w otoczeniu takiego urządzenia. Zaburzenia promieniowane docierają do innych urządzeń pracujących w otoczeniu w postaci fal elektromagnetycznych. Mogą one zakłócać, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie innych urządzeń wykorzystujących komunikację radiową.

UKE poddał kontroli tablety m.in. takich marek jak Acer, Asus, Colorovo, Overmax, FreeMe, Samsung, Lenovo, Kiano, Manta, NTT System, Platinet, Goclever, Prestigio, Tracer i Yarvik.

Autor:km

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas