Biznes 2019-09-17
3

Unia Europejska chce przyspieszyć prace nad podatkiem cyfrowym. Ma obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich

Paolo Gentiloni, nowy komisarz do spraw ekonomii i finansów zapowiedział, że Unia Europejska będzie dążyć do jak najszybszego wprowadzenia podatku cyfrowego dla największych firm technologicznych. Według zapowiedzi danina miałaby zostać wprowadzona w 2020 roku we wszystkich państwach członkowskich wspólnoty.

Plany związane z wprowadzeniem podatku cyfrowego na terenie Unii Europejskiej Paolo Gentiloni, nowy komisarz do spraw ekonomii i finansów zdradził w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi „La Stampa”.

Prace nad nowym podatkiem cyfrowym trwają od początku 2019 r. i są prowadzone przez międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak wyjaśniają pomysłodawcy przepisów dzięki temu rozwiązaniu działające  w sieci międzynarodowe firmy technologiczne, takie jak Google czy Facebook nie będą mogły wybierać do rozliczeń z fiskusem wyłącznie tych rynków, na których obowiązują najkorzystniejsze stawki podatkowe zamiast płacić je w poszczególnych krajach w których funkcjonują.

W projekcie przewidziano też, że członkowie OECD otrzymają większe niż dotąd pole manewru i swobodę w dochodzeniu należnych im pieniędzy w przypadku, gdy konkretne firmy będą próbowały korzystać z rajów podatkowych.

Własne przygotowania do wprowadzenia podatku cyfrowego prowadzi także Unia Europejska. Paolo Gentiloni przyznał w wywiadzie, że uważa szybkie wprowadzenie nowej daniny za jedno ze swoich najważniejszych zadań na stanowisku komisarza.

Gentiloni zapowiada, że Unia będzie się starać wprowadzić podatek cyfrowy w porozumieniu z OECD i będzie naciskać na to by nowe przepisy zaczęły obowiązywać gigantów technologicznych już od 2020 r. Komisarz zasugerował także, że jeśli działania na poziomie globalnym ulegną poważnieniu spowolnieniu, to UE będzie dążyć do samodzielnego wprowadzenia podatku cyfrowego wyłącznie na terenie wspólnoty.

Pierwszym krajem europejskim, który wprowadził u siebie podatek dla największych firm technologicznych była Francja. Danina w wysokości 3 proc. miała obowiązywać we Francji już w br., jednak ostatecznie wprowadzenie przepisów odłożono w czasie na skutek negocjacji pomiędzy Francją a USA.

Wiosną br. pojawiły się informacje o tym, że podatek cyfrowy może zostać wprowadzony także w Polsce. Jednak na początku września Mike Pence, wiceprezydent USA podczas wizyty w Polsce dość nieoczekiwanie podziękował władzom naszego kraju za odrzucenie propozycji podatku cyfrowego. Dodał, że takie regulacje „utrudniłyby wymianę handlową między naszymi krajami”. W odpowiedzi na konsternację wywołaną słowami Mike’a Pence’a strona polska zdecydowania zaprzeczyła jakoby miała prowadzić obecnie prace nad wprowadzeniem podatku cyfrowego.

Autor: ps

KOMENTARZE (3) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas