Biznes2018-03-19
11

Unia Europejska szykuje opodatkowanie największych firm internetowych. „Chcemy je zachęcić do zmiany modelu biznesowego”

Komisja Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które pozwolą na opodatkowanie w krajach unijnych największych firm działających w internecie. Polski rząd przychylnie spogląda na tę inicjatywę. - Chcemy skłonić firmy internetowe do ujawniania dochodów w Polsce, gdzie znajdują się ich klienci, czyli źródło sukcesu finansowego - wyjaśnia serwisowi Wirtualnemedia.pl Ministerstwo Finansów.

Prace nad nowymi rozwiązaniami podatkowymi dotyczącymi działalności w internecie prowadzi od pewnego czasu Komisja Europejska, a obecnie odpowiednie regulacje są na końcowym etapie przygotowań.

KE planuje przepisy, zgodnie z którymi największe firmy działające w internecie, takie jak Google, Facebook czy Apple będą płacić podatki w krajach w których wypracowują konkretne dochody, a nie w państwach które same wybierają ze względu na niskie stawki podatkowe.

Przykładem może być Apple, który według ustaleń KE przez kilkanaście lat korzystał w Irlandii z ulg podatkowych ze szkodą dla całego unijnego rynku. Ostatecznie Komisja uznała taką praktykę za niedozwoloną i nakazała Apple zwrócenie rządowi Irlandii ponad 13 mld euro, jednak spór w tej sprawie nie został jeszcze zakończony.

Nowe zasady szykowane obecnie przez KE mają uregulować budzące teraz wątpliwości i opodatkować międzynarodowych internetowych gigantów w krajach, w których uzyskują oni dochody. Według nieoficjalnych informacji wysokość takiego podatku mogłaby sięgać 6 proc., jednak Reuters na podstawie własnych źródeł jako prawdopodobne podaje raczej 3 proc.

W założeniach nowe prawo podatkowe wprowadzą dwie uzupełniające się dyrektywy, które będą dotyczyły międzynarodowych firm internetowych o dochodach w wysokości przekraczającej 750 mln euro. Opodatkowane zostaną firmy zarabiające na reklamach w sieci czy sprzedaży danych na temat użytkowników. Przepisy będą więc dotyczyć m.in. takich koncernów jak Google i Facebook.

Chcemy zachęcić firmy do zmiany modelu biznesowego

W oczekiwaniu na unijne regulacje niektóre rządy samodzielnie rozpoczęły prace nad opodatkowaniem u siebie dużych międzynarodowych graczy internetowych. Własne plany w tym zakresie ma też polskie Ministerstwo Finansów, które jednak w odpowiedzi na pytania serwisu Wirtualnemedia.pl powstrzymuje się od podania bliższych szczegółów.

- Kwestia opodatkowania firm wykorzystujących technologie internetowe ma szerszy kontekst – przyznaje resort finansów w korespondencji do naszej redakcji. - Obecnie niektóre duże firmy z sektora gospodarki cyfrowej często nie płacą podatku od swoich dochodów w żadnym państwie. Oficjalne badania naukowe potwierdzają, że podstawa opodatkowania raportowana przez gigantów z sektora cyfrowego jest niewspółmiernie niska w porównaniu do ich rzeczywistych zysków. Dlatego chcemy przede wszystkim zachęcić te firmy do zmiany modelu biznesowego w kierunku ujawniania dochodów w Polsce, gdzie znajdują się klienci tych firm, czyli faktyczne źródło ich sukcesu finansowego. Czekamy w tej kwestii na propozycje unijne - zapowiada MF.

W ub.r. Facebook odnotował 40,65 mld dol. przychodu, o 47 proc. więcej niż w roku 2016 (27,64 mld dol.). Zysk netto wzrósł z 10,22 do 15,93 mld dol. (+56 proc.). W IV kwartale ub.r. Google zanotował przychód w wysokości 31,91 miliarda dolarów, a zysk operacyjny osiągnął 8,76 miliarda dolarów.

 

Autor:ps

Więcej informacji:Unia Europejska, Google, Facebook

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas