Telewizja2021-04-13
7

UOKiK nie dostał wniosku ws. wspólnej platformy VoD TVN i Cyfrowego Polsatu

Projekt wspólnej platformy VoD Cyfrowego Polsatu oraz TVN Grupy Discovery nie rozwija się, choć od zapowiedzi, które padły w październiku 2019 roku minęło już półtora roku. Nadawcy najpierw złożyli dokumenty w tej sprawie do Komisji Europejskiej, jednak zgodę na tę transakcję musi wydać polski UOKiK. - Ten wniosek jeszcze nie wpłynął - informuje nas Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK.

W październiku 2019 roku TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture dotyczącą utworzenia wspólnej platformy VoD. Nie podano, pod jaką marką będzie działał serwis, ani na kiedy planowany jest jego start.

W komunikacie giełdowym Cyfrowy Polsat poinformował wtedy, że obaj nadawcy zapewnią wspólnemu podmiotowi po maksymalnie 30 mln zł początkowego finansowania.

Spółkę założył Cyfrowy Polsat, a po uzyskaniu zgody regulatora Discovery ma przejąć 50 proc. jej udziałów.

Następnie w lipcu 2020 roku TVN Discovery Polska i Cyfrowy Polsat złożyły wniosek do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na stworzenie wspólnej platformy VoD.

Z kolei w sierpniu 2020 roku Komisja Europejska poinformowała w komunikacie, że sprawą powinien zająć się polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Miałby on sprawdzić czy taka inicjatywa nie narusza zasad konkurencji oraz zdecydować o wydaniu lub odmowie zgody na realizację projektu.

Nadawcy nie złożyli wniosku do UOKiK

W tym tygodniu pisaliśmy o tym, że projekt się nie rozwija - Cyfrowy Polsat poinformował nas, że „trwają rozmowy z TVN Grupą Discovery”, a ta z kolei odpowiedziała, że „nie ma nic nowego do zakomunikowania”.

Zapytaliśmy zatem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na jakim etapie jest postępowanie dotyczące wspólnej platformy VoD Cyfrowego Polsatu oraz TVN Grupy Discovery; kiedy przedsiębiorcy złożyli potrzebne dokumenty w tej sprawie oraz kiedy UOKiK spodziewa się wydania decyzji.

Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK odpowiedziała nam, że „ten wniosek jeszcze nie wpłynął”. Dopytywana o to czy to znaczy, że urząd w ogóle nie zajmuje się sprawą odpowiedziała, że nadawcy „muszą zgłosić wniosek, ponieważ jest to postępowanie prowadzone po otrzymaniu wniosku”.

Dopytaliśmy zatem nadawców czy złożyli wniosek do UOKiK w sprawie wspólnej platformy VoD. Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Polsatu odpowiedział nam, że „nie dodadzą nic ponad to, co mówił wiceprezes Maciej Stec na konferencji wynikowej” (o której pisaliśmy - przyp.red.). Z kolei TVN Grupa Discovery do czasu publikacji nie odpowiedziała na nasze pytania.

W marcu br. przeglądarkową wersję serwisu Player.pl odwiedziło 4,14 mln internautów, zapewniając 14,2 proc. zasięgu. W połowie lutego na platformie wprowadzono w pełni subskrypcyjny model dostępu - pojawił się pakiet za 4 zł miesięcznie, w którym przy treściach emitowane są reklamy. Ipla.tv (należąca do Cyfrowego Polsatu) zanotowała 2,12 mln internautów i 7,27 proc. zasięgu.

Autor:Nikola Bochyńska

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas