Reklama2013-12-27
1

Volvo, Nike, Dove - najlepsze kampanie 2013 roku według polskich agencji (wideo)

Shutterstock.comShutterstock.com

Jakie spoty i akcje reklamowe mijającego roku najbardziej się wyróżniły? Które z nich przełamywały schematy, zaskakiwały bądź po prostu były ciekawie zrealizowane? Rozpoczynamy przegląd najlepszych kampanii 2013 roku według polskiej branży reklamowej.

Alicja Kwiatkowska, senior strategy planner w Schulz Brand Friendly

Łomża i łomżing

Od haseł „Kopytko” czy „Takie rzeczy tylko …” nie było w Polsce kampanii, która tak szybko i tak silnie weszła do języka potocznego. Co więcej, kampanii, która dała bodziec do dalszych zabaw słowotwórczych. Nieistotna jest fabuła, nieważni bohaterowie czy sytuacja przedstawiona w spocie. Ważne, że od pojawienia się kampanii uprawia się w Polsce „plażing”, „kocing” i „łomżing” właśnie.


Nivea, „Stresstest”

Prankvertising rośnie w siłę. Niestety głównie poza naszym krajem. Kampania Nivei to tylko przykład większego trendu zapoczątkowanego przez stację TNT (akcją „A dramatic surprise on an ice-cold day” - zobacz szczegóły), kontynuowanego przez LG, Samsung, Pepsi Max czy Carlsberg. Siła viralowa takiego przedsięwzięcia jest nie do przecenienia. Niestety ta moc jest także wprost proporcjonalna do ryzyka zrażenia konsumentów do marki.


Getin Bank, cała kampania

Getin Bank udowodnił w tym roku, że o bankowości nie trzeba mówić całkiem serio. Że nie każdy konsument potrzebuje tylko „silnie budzącego zaufania mężczyzny w garniturze”, żeby w ogóle wziąć bank pod uwagę. Że lepiej odnosić się do skojarzeń kulturowych, stylu życia i dostosować się do trendów panujących w grupie docelowej. Oczywiście nieodzowne są tu: szczypta absurdu, kapka dystansu do siebie, krztyna innowacji produktowej i całe morze od-wagi marketerów.


Volvo, „The Epic Split”
Konsekwentna, mądra, zabawna i odważna platforma komunikacyjna oparta na namacalnym dowodzie. Dowodzie na to, że wiara w doskonałość swoich produktów jest na tyle niezachwiana, iż prezes nie boi się zaryzykować nawet własnego życia… czy też życia Jean Clau-de’a Van Damme’a.


Metafen, cała kampania

„Oj, boli. I co ja biedna zrobię, żeby nie bolało”. Konsumenci nie mają chyba już tego problemu, jednak nie wiedzieć dlaczego marketerzy nadal chcą im pomóc go rozwiązać. Kampania Metafenu jest inna, bo w interesujący, nieco ironiczny sposób mówi: „To tylko ból. Życia ci to nie zmarnuje. Weź tabletkę i po krzyku…”. Cudowny legal w rytm disco polo stał się prawdziwym hitem w sieci.


 


Konrad Kruczkowski, senior graphic designer w Opcomie

Brady Campaign to Prevent Gun Violence, „Voices Against Violence”

Kampania, która w Polsce przeszła bez echa, bo problem, który opisuje nie przystaje do naszej rzeczywistości. Realizacja online, która pozwala na oddanie głosu: dosłownie! Minimalistyczny design, copy wpisujące się w komunikat „z drugim dnem” i proste wykorzystanie mikrofonu, w który wyposażony jest każdy komputer czy urządzenie mobilne, tworzą bardzo angażujący efekt.

 

Amnesty International, „Writing Can Stop the Torture”

Kampanie Amnesty International zawsze są przemyślane i bardzo dopracowane od strony wizualnej. Key visual oprócz wartości estetycznych świetnie i wprost oddaje big idea kampanii. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sam akt przemocy, przez osadzenie na ołówku, nie jest wulgarnie brutalny, a więc nie odrzuca, lecz skłania do myślenia i zmiany postaw.


Dove, „Real Beauty Sketches”

W bardzo krótkim czasie ten viral stał się najczęściej komentowanym i polecanym filmem w sieci. Od kwietnia na oficjalnym kanale Dove obejrzano go ponad 60 mln razy. Z pozoru monotonny i zbyt długi, opowiada prawdziwą historię, zmienia myślenie odbiorcy na głębszym poziomie niż tylko przekonanie się do danego produktu. Rzadkie osiągnięcie.


Platige Image - filmowe trailery „Wiedźmina 3”

Team kreatywny i producencki z Platige Image zasługuje na uznanie nie tylko dlatego, że wykonują świetną pracę, ale również dlatego, że stanowią rozpoznawalną, międzynarodową markę kreatywną z Polski. Wsparcie, które Platige Image przygotowało dla nowego „Wiedźmina”, budzi szczerą zazdrość: świetna realizacja, dobrze opowiedziana historia, perfekcyjnie trafiająca do grupy docelowej.

 

Autor:jj

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas