Telewizja2010-09-10
1

W lipcu 2013 r. koniec nadawania telewizji w systemie analogowym

Nadawanie programów telewizyjnych w systemie analogowym, zgodnie z planem, powinno zostać całkowicie wyłączone w lipcu 2013 r. i rząd nie widzi zagrożenia dla tego terminu - mówi wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj.

Wcześniej prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska ostrzegała, że ten termin może nie być zrealizowany.

"Termin: lipiec 2013 r. nie jest zagrożony" - powiedziała Gaj na konferencji poświęconej cyfryzacji i związanej z rozdaniem nagród Niptel. Z jej opinią zgodził się prezes spółki TP Emitel Przemysław Kurczewski.

"Rok 2013 to nie jest termin nie do spełnienia" - powiedział Kurczewski. Przyznał, że Emitel, który ma być technicznym operatorem tzw. multipleksów (MUX) cyfrowej telewizji naziemnej, widzi obecnie pewne opóźnienie w stosunku do harmonogramu prac, ale powinien je sprawnie nadrobić.

Obecnie notowane opóźnienia są głównie efektem sporów i problemów proceduralnych. Obecny spór dotyczy tego, czy i w jakim stopniu telewizja publiczna - która ma tylko dla siebie zagwarantowany tzw. trzeci multipleks - powinna być obecna na MUX-1.

Pełniący obowiązki prezesa TVP Włodzimierz Ławniczak poinformował, że telewizja publiczna jest w stanie zaproponować ofertę złożoną z 10 kanałów.

"W tym również nowych projektów, które są przygotowywane jak TVP Seriale, mamy także nowe pomysły których na razie nie ujawniamy" - powiedział Ławniczak.

Wiceminister Gaj ocenia, że jeszcze w tym roku, Sejm powinien - w trybie pilnym - uchwalić tzw. "Ustawę Cyfryzacyjną". W 2013 r. mają działać 3 multipleksy i ma zostać wyłączone nadawanie w systemie analogowym. Dzięki "odzyskanym" częstotliwościom będą mogły zostać uruchomione kolejne multipleksy dla TV cyfrowej.

Autor:masz / isb / pr

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas