Internet2020-10-30
1

GUS: W pandemii zdalna praca coraz popularniejsza

fot. Unsplash.comfot. Unsplash.com

W czasie pandemii koronawirusa co czwarty pracownik skorzystał ze zdalnego wykonywania obowiązków – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Największy odsetek wykonujących pracę zdalną to pracownicy sektora ICT.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wyniki badań dotyczących niektórych aspektów życia Polaków w dobie pandemii koronawirusa oraz zmian dotyczących polskiej rzeczywistości w obliczu Covid-19.

Rośnie praca zdalna i zakupy przez internet

Według GUS w 2020 r. ponad 98 proc. osób w wieku 16-74 lata śledziło informacje dotyczące Covid-19. Wskaźnik ten utrzymywał się na podobnym poziomie we wszystkich grupach wiekowych.

Najpopularniejszym źródłem informacji wśród respondentów była telewizja (korzystało z niej 86,9 proc. osób) oraz strony internetowe (68,5 proc.). Wraz ze wzrostem wieku ankietowanych zwiększały się wskaźniki korzystających z konwencjonalnych źródeł informacji (radia, telewizji oraz gazet i czasopism). Strony internetowe oraz portale społecznościowe większym zainteresowaniem cieszyły się wśród młodszych osób.

Czytaj także: Rośnie wartość rynku wolnych strzelców w pandemii. Przekroczy 12 mld zł

Czytaj także: Agencje w czasie nawrotu pandemii przyjmują różne modele pracy

GUS podaje, że w związku z koronawirusem coraz bardziej popularna staje się praca zdalna. Wśród osób w wieku 16-74 lata blisko 25 proc. pracujących skorzystało z możliwości pracy zdalnej podczas epidemii Covid-19. Najwyższy odsetek odnotowano wśród osób pracujących w zawodach związanych z ICT (67,8 proc.), a najniższy – w zawodach robotniczych (1,9 proc.).

W 2020 r. dostęp do internetu posiadało 90,4 proc. gospodarstw domowych i było to o 3,7 p. proc. więcej niż w roku poprzednim. W skali roku udział gospodarstw domowych posiadających dostęp do sieci przez szerokopasmowe łącze mobilne zwiększył się o 12,4 p. proc., a przez szerokopasmowe łącze stacjonarne – o 5,4 p. proc.

Zarówno dostęp do internetu, jak i rodzaj posiadanych łączy internetowych zróżnicowany był ze względu na typ gospodarstwa, klasę miejsca zamieszkania oraz stopień urbanizacji. Dostęp do Internetu częściej posiadały gospodarstwa domowe z dziećmi niż bez nich.

W 2020 r. zakupów przez internet w Polsce dokonywało 60,9 proc. osób w wieku 16-74 lata (wobec 53,9 proc. w 2019 r.). W skali roku wzrosła dysproporcja pomiędzy odsetkami mieszkańców miast i wsi (z 9,7 p. proc. do 10,7 p. proc.), największa obserwowana była w makroregionie województwo mazowieckie (14 p. proc.), a najmniejsza – w makroregionie centralnym (3,6 p. proc.).

Autor:ps

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas