Biznes2014-01-17
0

Warszawa najatrakcyjniejszym rynkiem nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej

Według najnowszego rankingu PwC i Urban Land Institute stolica jest najatrakcyjniejszym rynkiem nieruchomości komercyjnych w regionie środkowo-wschodnim. W ogólnoeuropejskim zestawieniu Warszawa zajęła 11. miejsce.

Raport „Emerging Trends in Real Estate Europe 2014” - przygotowany przez PwC oraz Urban Land Institute - prezentuje rynek nieruchomości komercyjnych w trzech aspektach: perspektyw na rynku nieruchomości w odniesieniu do inwestycji już poczynionych w latach poprzednich, perspektyw nowych inwestycji oraz perspektyw dla działalności deweloperskiej.

- Atutem naszego rynku jest silna pozycji Polski na tle innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, bliskość geograficzna z Niemcami oraz największy w tym regionie rynek konsumencki. Należy mieć jednak świadomość, że ze względu na dużą podaż powierzchni w stolicy, a co za tym idzie presję na obniżkę czynszu odbijającą się na rentowności, Warszawie wyrastają bardzo silni lokalni konkurenci: Wrocław, Kraków oraz Gdańsk - wyjaśnia Kinga Barchoń, dyrektor w zespole ds. nieruchomości PwC.

W rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa znalazła się na 15. pozycji (Moskwa, Praga, i Budapeszt odpowiednio na 4., 12. i 18.). W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, polska stolica zajęła 21. miejsce, plasując się za Moskwą i Pragą (odpowiednio 11. oraz 19. pozycja) i przed Budapesztem (28. miejsce).

- Warszawa pozostaje kierunkiem atrakcyjnym dla inwestorów z branży nieruchomości komercyjnych, choć w ostatnim roku lekko przesunęła się w dół rankingów. Miasto zaczyna być postrzegane jako dojrzały rynek, który coraz częściej jest porównywany z Europą Zachodnią niż Środkowo Wschodnią. Dodatkowo, w latach 90. mieliśmy do czynienia z rodzącym się rynkiem inwestycyjnym - możliwości było więcej i nie wymagały one większego wysiłku ze względu na istniejące potrzeby naszego rynku i braki w porównaniu z Europą Zachodnią. Obecnie inwestycje muszą być o wiele bardziej przemyślane, aby zapewnić spodziewane korzyści biznesowe - komentuje Kinga Barchoń.

Autor:jj

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas