Internet2015-01-26
3

Wearables to nowe możliwości i wyzwania dla branży reklamowej (opinie)

Smartwatche i inne urządzenia wearables mogą być skutecznym kanałem komunikacji i źródłem cennych danych o klientach. Ale specyfika tego sprzętu będzie wymagała nowego podejścia do przekazu reklamowego, i postawienia na kontekst - oceniają dla serwisu Wirtualnemedia.pl eksperci branży interaktywnej i reklamowej.

Michał Kisielewski, creative director, DWL

Każda powierzchnia może być nośnikiem komunikatu reklamowego. Kiedy jest to ekran, staje się to szczególnie proste. Naturalnie, przez atmosferę novum jakim wciąż otoczona jest „galanteria elektroniczna” czy „inteligentne gadżety”, jesteśmy szczególnie zainteresowani ich możliwościami zarówno w charakterze kanałów reklamowych, jak i źródła informacji o konsumencie. Sami konsumenci będą sukcesywnie przekonywać się do reklam serwowanych przy użyciu wearables. Wstępną niechęć do kolejnej agresywnej formy marketingu szybko zastąpi zachwyt płynący z upewnienia się, że odbiorca faktycznie jest centrum wszechświata. Łatwo w to uwierzyć, gdy po przyspieszeniu tętna na widok czekoladek nasz nadgarstek zawibruje, a na ekranie pojawi się kusząca informacja – kup jedną, drugą dostaniesz gratis. Pierwsze eksperymenty na tym polu już się odbyły. W ściągniętej na smartwatche aplikacji Golfshot, reklama Amtrak wyświetlała się między dołkami. Jeżeli rynek i hype na tego typu rozwiązania będzie rozwijał się zgodnie z przewidywaniami – marketing szybko za tym nadąży.

 


Jakub Załuska, strategy director, Focus Advantage

Ze względu na swoją specyfikę - choćby mały rozmiar ekranów, lub nawet zupełnie inne formy komunikacji z użytkownikiem - urządzenia wearables nie mają większej szansy zaistnieć reklamowo w takiej roli, jaką pełnią teraz inne urządzenia, np. smartfony. Potrzeba chwilę, aby powstały zupełnie nowe idee i sposoby wykorzystania tych urządzeń w reklamie i marketingu, ale patrząc na to jak szybko adaptujemy do tego celu inne urządzenia nie potrwa to zbyt długo.

 


Paweł Świerszcz, managing director, Comfitura

Aktualnie każde urządzenie z przedrostkiem „smart” w bardziej lub mniej zaawansowany sposób daje możliwość do aktywności marketingowej. Furtka technologiczna istnieje, na pewno wkrótce pojawią się pomysły na wykorzystanie tych urządzeń w budowaniu interakcji z konsumentem. Natomiast każdy kanał i narzędzie, aby być efektywne dla marketera – musi być spopularyzowane i generować odpowiedni zasięg. Agencje reklamowe muszą wybrać optymalny moment na aktywność w tym obszarze, aby nie rozpocząć do falstartu. Natomiast wykorzystanie smartwatcha czy innego urządzenia tego typu widzę jako element taktyczny, jako uzupełnienie i dodatek do klasycznych kanałów dotarcia.

 


Szymon Paroszkiewicz, creative director, Green Parrot

Wiele się o tym mówi i pisze o elektronice noszonej, ale kiedy ostatni raz widziałeś jakąś osobę z urządzeniem, które można zaliczyć do kategorii wearables? To wciąż bardzo niszowa grupa produktów, jednak pamiętajmy o tym, że pierwszeństwo w mądrym wykorzystaniu nowego trendu może stanowić źródło bardzo istotnych korzyści. Podejście marketerów do wearables w nadchodzącym roku powinno być naznaczone czujnością i gotowością do wejścia w działania zapośredniczone w tych urządzeniach, ale być może budżety przeznaczone na takie akcje powinny oddawać niszowy (póki co) zasięg tego typu produktów. Na pewno jest to dobra metoda na dotarcie do tzw. early adopters.

Jeśli chodzi o rozwinięcie trendu wearables w czasie to celowałbym, że zacznie on mocno przenikać do polskiego konsumenta pod koniec roku 2015. Faktyczny boom związany z produktami tego typu na szerszą skalę plasowałbym na 2016 rok. Zatem najbliższe miesiące to dla marketerów czas, aby jak najwięcej dowiedzieć się o tym czym są wearables i jak je skutecznie wykorzystać w przyszłości. Warto również pamiętać o kontrowersjach jakie budzą nowe technologie spod znaku wearables. Pewnie wielu z nas słyszało doniesienia o negatywnych reakcjach na Google Glass dotyczących ochrony prywatności. Na pewno Fit Bit, czy Apple Watch nie są tak kontrowersyjnymi narzędziami jak wspomniane okulary, ale mogą zyskać miano gadżetów, które będą jeszcze bardziej rozpraszać naszą już i tak nadwyrężoną uwagę (powiadomienia, potrzeba ładowania, etc.).

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki można się zastanowić nad specyfiką wearables jako kanału komunikacji, czy narzędzia w marketingu. Przewiduję następujące zjawiska jakie mogą wystąpić na przecięciu marketingu i nowych technologii wearables w najbliższym czasie:

1. Targetowanie. Za sprawą ciągłej styczności wearables z użytkownikiem systemy do serwowania reklam będą lepiej niż kiedykolwiek wiedziały kim jest, gdzie jest i co robi dany konsument.
2. Kontrowersje. Kampanie z użyciem nowych sposobów targetowania konsumenta będą budziły kontrowersje jeśli nie będą realizowane w duchu transparentności i co ważniejsze – nie będą stanowiły jakiejś wartości dodanej dla użytkownika. Będzie to szczególnie ważne zwłaszcza na początku adopcji tego typu urządzeń.
3. Czas. Urządzenia wearables w znaczący sposób będą redukowały czas pomiędzy intencją i działaniem konsumenta.
4. Kreacja reklamowa. Kreacja stanie się prawdopodobnie jeszcze „szybsza”niż obecnie. Rzut oka na zegarek, to dwie czy cztery sekundy. W tym czasie komunikat będzie musiał dotrzeć do konsumenta.
5. Super-lokalność. Dzięki komunikacji wearables z urządzeniami takimi jak beacon-y lokalizacja konsumenta będzie łatwiejsza niż kiedykolwiek. Na znaczeniu zyskają promocje, oferty i komunikacja marketingowa serwowana w bezpośredniej bliskości konsumenta do miejsca zakupu danego produktu.
6. Uwaga. Zakres uwagi jaki konsumenci będą mogli poświęcić na dany komunikat będzie mniejszy niż kiedykolwiek

Wearables otwierają dla marketerów bardzo interesujący i złożony świat. Eksperymenty i wyciąganie wniosków należy rozpocząć jak najwcześniej. Mamy wiele do nauczenia się na ten temat zanim trend wejdzie do powszechnego użycia. Rok czasu może okazać się bardzo krótkim okresem na przygotowanie się do nowej sytuacji.

Autor:ps

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas