Telewizja2016-05-11
36

„Wiadomości” TVP1 najchętniej oglądane w województwach, gdzie PiS mocno wygrał z PO (analiza)

Danuta Holecka, fot. TVPDanuta Holecka, fot. TVP

W kwietniu br. „Wiadomości” najwyższy udział w oglądalności wśród pełnoletnich widzów miały w województwie świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim, gdzie w wyborach parlamentarnych PiS zdecydowanie wygrał z PO. W skali roku program najwięcej stracił w województwach: opolskim, pomorskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim.

Z danych Nielsen Audience Measurement opracowanych przez MEC wynika, że w kwietniu „Wiadomości” TVP1 w województwie świętokrzyskim, podlaskim i podkarpackim miały w swoim paśmie od 32,2 do 36,9 proc. udziału wśród widzów w wieku 18 lat i więcej. W każdym z tych regionów Prawo i Sprawiedliwość w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych zanotowało trzy-cztery razy lepszy wynik od Platformy Obywatelskiej.

Nieco niższy udział (21,7-32,2 proc.) „Wiadomości” zanotowały w województwie lubelskim i małopolskim, gdzie zwycięstwo wyborcze PiS nad PO było równie zdecydowane, oraz w dolnośląskim, gdzie PiS nieznacznie wygrał z PO. Natomiast z województw, w których program miał najsłabsze wyniki (15-18,9 proc.), tylko w łódzkim partia Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie pokonała ugrupowanie Ewy Kopacz i Grzegorza Schetyny.


W skali roku „Wiadomości” największe spadki udziału zanotowały w województwie opolskim, pomorskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim. Tylko w tym pierwszym PiS nieznacznie wyprzedził w wyborach PO. Z kolei w świętokrzyskim, podlaskim i mazowieckim, gdzie PiS zanotowały wyższe poparcie wyborcze od swojej ogólnokrajowej średniej, „Wiadomości” traciły w grupie dorosłych widzów relatywnie mniej.

Są województwa, w których reguła nie w pełni się potwierdza, np. małopolskie (po wysokim wyniku wyborczym PiS-u „Wiadomości” miały wyższy od swojej ogólnopolskiej średniej udział w oglądalności, ale też wyższy jego spadek w skali roku) oraz warmińsko-mazurskie (wysoki wynik PO, udział „Wiadomości” poniżej średniej, ale i relatywnie niski spadek udziału rok do roku).

Warto zaznaczyć, że w frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła prawie 51 proc., natomiast zasięg dzienny telewizji wśród dorosłych Polaków w kwietniu br. osiągnął poziom 72,5 proc.

Autor:tw

KOMENTARZE(36)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas