Radio2014-03-07
16

Witold Graboś: Cyfryzacja radia jest częścią cyfryzacji państwa

Witold GrabośWitold Graboś

- Polskie Radio przeciera szlaki i właściwym jest, żeby to nadawca publiczny ponosił koszty w pierwszym okresie. Nadawcy komercyjni wejdą na rynek już rozpoznany i w części ukształtowany - mówi Wirtualnemedia.pl Witold Graboś, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Z Witoldem Grabosiem rozmawiamy o procesie cyfryzacji, jaki dokonuje się w Polsce. Graboś przekonuje, że zgodnie z zasadą neutralności technologicznej nie można preferować jednej technologii kosztem drugiej.

- Polska dysponuje trzema cyfrowymi multipleksami radiowymi. Dlaczego mielibyśmy zrezygnować z możliwości, jakie daje cyfrowe radio? Głoszenie takich poglądów świadczy o głębokim niezrozumieniu rzeczy. Mówię to z przykrością, bo bywa, że poglądy takie głoszą również przedstawiciele sceny publicznej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Witold Graboś.

>>> Andrzej Siezieniewski: Polskie Radio dzięki cyfryzacji poczyni oszczędności

Witold Graboś twierdzi, że nadawcy stacji komercyjnych obawiają się destabilizacji rynku radiowego, którą mogłoby spowodować namnożenie nowych stacji nadających w DAB+. Dlatego KRRiT chce wprowadzić kanały bonusowe dla nadawców, którzy będą ponosić koszty związane z nadawaniem cyfrowym. Graboś zapowiada, że pomysł ten zostanie przedstawiony nadawcom na spotkaniu w Krajowej Radzie w marcu

- Chcielibyśmy, aby nadawca otrzymał dodatkowe miejsce na multipleksie dla dodatkowego programu. Danie nadawcom komercyjnym kanałów bonusowych jest pewną formą zamrożenia rynku. To sprawdzone wzory. Metoda ta była już stosowana w przypadku cyfryzacji telewizji we Francji i w Polsce - zapowiada wiceprzewodniczący KRRiT.

W październiku ub.r. Polskie Radio rozpoczęło nadawanie cyfrowej technologii DAB+. Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio dla Zagranicy, newsowe Polskie Radio 24 (do tej pory nadawane tylko w internecie), jak również nowy kanał muzyczny Radio Rytm dostępne będą cyfrowo na razie tylko w Warszawie oraz w Aglomeracji Śląskiej. W nowej jakości DAB+ będzie można słuchać także dwóch rozgłośni regionalnych - Radia Katowice oraz RDC w Warszawie (więcej na ten temat).

Całą rozmowę z wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witoldem Grabosiem o procesie cyfryzacji radia można przeczytać na kolejnej stronie.

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(16)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas