Radio2022-03-15
26

Trójka zaprasza na „Dzień z Wojciechem Młynarskim”, uruchomiono serwis o artyście

We wtorek, 15 marca, Program III Polskiego Radia zaprasza na „Dzień z Wojciechem Młynarskim”. Co godzina tego dnia zostanie wyemitowana piosenka tego autora, będą też dwie audycje jemu poświęcone i materiały wspomnieniowe, emitowane w stałych pasmach. Polskie Radio uruchomiło też specjalny serwis internetowy, poświęcony artyście i jego twórczości. A wszystko to z okazji rocznicy śmierci Młynarskiego.

W Trójce co godzinę – od 6.00 do 18.00 – wyemitowany zostanie jeden z utworów z dorobku Młynarskiego, w wykonaniu autorskim lub interpretacji. W całości zostaną mu poświęcone dwie audycje: prowadzona przez Radosława Okraskę „Nasza tonacja” (od godz. 12.00) oraz „W tonacji Trójki” Grzegorza Hoffmana (od 19.00). Ponadto w trzech pasmach – „Pora Na Trójkę”, „Trójka Do Trzeciej”, „Zapraszamy Do Trójki” – pojawią materiały wspomnieniowe o artyście, fragmenty archiwalnych rozmów z nim samym i z ludźmi, którzy mieli okazję go poznać i z nim współpracować.

Wśród nich był m.in. Roman Dziewoński, obecnie dziennikarz muzyczny Trójki, który poświęcił Młynarskiemu swoją niedzielną audycję. W Teatrze Polskiego Radia Dziewoński zrealizował trzy spektakle oparte o teksty Wojciecha Młynarskiego. – Zaprosiłem Wojtka, aby w finale przeczytał swój tekst pt. „Przyzwoitość”. Mimo, że był już poważnie chory przyjechał – mówi autor programu. Był to ostatni występ Wojciecha Młynarskiego w Polskim Radio.

 

Specjalny dział na portalu Polskieradio.pl

Wojciech Młynarski zmarł w 2017 roku, w wieku 75 lat. W związku z przypadającą 15 marca piątą rocznicą śmierci artysty  PolskieRadio.pl stworzył dedykowany mu serwis WojciechMlynarski.polskieradio.pl. Mportalożna się z niego dowiedzieć, jak wyglądało dzieciństwo głównego bohatera, kto był dla niego wzorem rzemiosła i jak powstawały jego teksty, które potem śpiewała cała Polska.

We fragmentach wywiadów, zaczerpniętych z archiwów Polskiego Radia, Młynarski opowiada o swoich potyczkach z PRL-owskimi cenzorami, którzy nakazali mu, aby w jednym z tekstów zmienił „niskie” czoła w „jasne”, a innym razem zabronili ujawniać trasę zimowych przelotów polskich wron. Artysta wspomina też z festiwale w Opolu, gdzie zdobywał nagrody, a także oświadczył się swojej przyszłej żonie.

 

W okresie od listopada 2021 r. do stycznia 2022 r. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 1,6 proc i jest najgorszym wynikiem stacji w historii badań Radio Track.

W 2020 r. Polskie Radio osiągnęło wzrost przychodów o 9,45 proc. do 346,99 mln zł. Wpływy marketingowe skurczyły się o 33 proc., za to środki z abonamentu RTV i rekompensaty wzrosły o 27 proc., stanowiąc już 80,5 proc. budżetu nadawcy. Natomiast koszty zwiększyły się o 0,4 proc. do 326,6 mln zł.

Autor:jk

KOMENTARZE(26)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas