Prasa2022-02-25
12

Polskie media relacjonują wojnę w Ukrainie: zmienione ramówki, specjalne wydania, dodatkowi dziennikarze

Mimo eskalacji konfliktu w Ukrainie, polskie media nie wycofują swoich korespondentów, choć niektórzy z nich znajdują się na pierwszej linii frontu. Niektóre redakcje - jak Polsat News czy RMF FM - wysyłają kolejnych reporterów, inne - jak „Gazeta Wyborcza” - nawiązują kontakty z dziennikarskimi kolektywami w Ukrainie. Wszyscy są zgodni, że jeśli zrobi się ekstremalnie niebezpiecznie, dziennikarzy trzeba będzie wycofać.

Na razie są na miejscu i od czwartkowego poranka maja tam pełne ręce roboty. Relacjonujący dla Wirtualnej Polski Patryk Michalski nie tylko regularnie nadsyła informacje na strony, lecz ma też czas by w swoich mediach społecznościowych relacjonować codzienne życie w Kijowie pod rosyjskim ogniem. Jak się dowiadujemy, w czwartek kilkukrotnie już redakcja rozważała odwołanie go do kraju, lecz ostatecznie Michalski został i relacjonuje na bieżąco z miejsca konfliktu.

Specjalny list do pracowników Wirtualnej Polski opublikował jej prezes Jacek Świderski. -  Musimy skupić się na dostarczaniu Polakom wiarygodnej i prawdziwej informacji o działaniach Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Dziękuję redakcji Wirtualnej Polski Media za relacjonowanie konfliktu na żywo. W szczególności Patrykowi Michalskiemu za jego relacje z Kijowa. Szczególne słowa wsparcia kieruję do Ukraińskich Obywateli Wirtualnej Polski Holding. Dzisiaj jesteśmy wszyscy z Wami i Waszymi rodzinami, które macie po drugiej stronie granicy - stwierdzi.

 

Portale pracują w systemie 24/7

Na posterunku zostaje wciąż także reporterzy mediów Ringier Axel Springer Polska: Marcin Wyrwał (Onet) i Mariusz Kowalczyk („Newsweek”). - Sytuację monitorujemy na bieżąco, redakcje nie podjęły decyzji o ich powrocie – informuje nas Agnieszka Skrzypek-Makowska z RASP.

W związku z sytuacją w Ukrainie na stronie głównej Onet.pl oraz na platformach podcastowych zadebiutuje w piątek zadebiutuje „Raport międzynarodowy. Ukraina". Od poniedziałku do piątku Witold Jurasz, dziennikarz Onetu i były chargé d'affaires RP w Białorusi, wraz ze swoimi gośćmi będzie rozmawiał o sytuacji za naszą wschodnią granicą. Pierwszy odcinek podcastu będzie można usłyszeć w 25 lutego o godz. 12.00.

Redakcja Gazeta.pl (Agora) na bieżąco relacjonuje najnowsze doniesienia z Ukrainy, przygotowując eksperckie artykuły, relacje na żywo oraz wydania specjalne programów wideo. Pomoże w tym zapewne współpraca nawiązana z międzynarodowym kolektywem reporterskim Outriders. To już kolejna współpraca obu redakcji - wcześniej współtworzyły projekt #WizaDonikąd / #VisaToNowhere, oraz projekt „Białoruskie domino" o wyborach prezydenckich na Białorusi.  Powiększony zespół newsroomu portalu przez całą dobę przygotowuje publikacje na temat inwazji Rosji na Ukrainę i aktualnej sytuacji w tym kraju.

W geście solidarności z Ukrainą, Gazeta.pl w czwartek zmieniła swój logotyp na stronie głównej i na profilach w mediach społecznościowych, a także wygląd głównego boksu informacyjnego na stronie głównej portalu. Redakcja włączyła się także w działania mające zapewnić pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy i jest partnerem zbiórki Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM).

Interia.pl także na bieżąco informuje swoich użytkowników o sytuacji na Ukrainie. W najbardziej eksponowanym miejscu na stronie głównej znajduje się specjalna sekcja z bieżącymi tematami dotyczącymi konfliktu. Codziennie, od rana do nocy portal prowadzi relację „minuta po minucie”. Interia uruchomiła także raport specjalny, w którym są prezentowane najnowsze informacje dotyczące wydarzeń na Wschodzie

Polskie Radio radykalnie zmienia ramówki

Dla Polskiego Radia relacje z Ukrainy przekazują Paweł Buszko - korespondent w Kijowie i Eugeniusz Sało – współpracownik we Lwowie. I to, jak się dowiadujemy, póki co nie ulegnie zmianie. Zmieniają się natomiast ramówki anten.

W Programie 1 skróty wiadomości do godz. 12.00 nadawane są teraz co 15 minut, od południa - w połówkach godziny i o każdej pełnej tylko; dotyczą tylko sytuacji wokół Ukrainy. Ponadto na anteny trafiają komentarze ekspertów, podsumowania dziennikarzy z Redakcji Międzynarodowej w specjalnych wejściach - również np. w "Muzycznej Jedynce". Oprócz tego nadawca przygotowuje specjalne wydania programów: "Ekspres Jedynki", "Więcej Świata", "Dzień Dobry z Jedynką", "Sygnały Dnia" oraz audycji "W Samo Południe".

W weekend - zamiast "Wolnej Soboty” - nadane zostanie specjalne wydanie "Sygnałów Dnia". W sobotę i niedzielę natomiast - specjalne wydania "W Samo Południe" w godzinach 12 -13. Dodatkowo będzie też wyemitowana specjalna audycja poświęcona wyłącznie sytuacji na Ukrainie (sobota, godz. 20:00).

Program 1 Polskiego Radia na falach długich będzie nadawał serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Kilkuminutowe serwisy będą emitowane dwa razy dziennie, siedem dni w tygodniu tuż po aktualnościach o godz.10 i o godz. 17. Pierwszy serwis radio nadało w czwartek po 17.

Ramówkę zmieniła też Trójka. Już w nocy ze środy na czwartek, w specjalnym wydaniu programu informacyjnego "Między dniem a dniem" poinformowano o ataku Rosji na Ukrainę. - Od godz. 4.00 relacjonowaliśmy specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ i wystąpienie sekretarza generalnego ONZ. Łączyliśmy się z korespondentami w Kijowie, Moskwie, Waszyngtonie. Komentowaliśmy w specjalnym programie wystąpienie W. Putina - informuje portal Wirtualnemedia.pl Monika Kuś, rzeczniczka prasowa Polskiego Radia.

Od godz. 4.00 na antenie Trójki trwał program specjalny, co pół godziny przekazywano też aktualne informacje w serwisach, ale za to nie nadawano na antenie reklam. Powiększono też częstotliwość serwisów ekonomicznych, od 8.45, co godzinę nadawane są specjalne wydania Salonów Politycznych Trójki i rozmowy z gośćmi Beaty Michniewicz. W czwartek wieczorem w Trójce specjalny program informacyjno-publicystyczny, w tym wydanie "Klubu Trójki".

Także Polskie Radio 24 od czwartkowego poranka nadawało wydanie specjalne, związane z atakiem militarnym Rosji na Ukrainie – w tym trybie redakcja będzie pracowała do odwołania. - Zdecydowaliśmy także o wydaniach nocnych. Na antenie transmitujemy wszystkie najważniejsze konferencje w Polsce i za granicą, posiedzenia Sejmu. Korespondenci Polskiego Radia zarówno z Ukrainy jak i ze wszystkich naszych placówek, relacjonują na żywo wydarzenia, a politycy, naukowcy, eksperci i publicyści komentują napływające informacje – informuje nas Monika Kuś.

RMF FM i Radio Zet wysyłają kolejnych reporterów

W Ukrainie do czwartku przebywał reporter RMF FM Mateusz Chłystun, jednak w czwartek wyjechał również do tego kraju drugi dziennikarz, Krzysztof Zasada. To reporter specjalizujący się w tematyce służb mundurowych i specjalnych, wojskowej oraz międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wschodniej.

RMF FM pierwsze informacje o eksplozjach w Kijowie i Charkowie podało o godz. 4:21. Pierwsze specjalne wydanie „Faktów" z doniesieniami o rosyjskiej inwazji nadano z kolei już o 4:30, kolejne – o 5:00. Od 5:30 „Fakty RMF FM" są nadawane co 15 minut, a ramówka została całkowicie podporządkowana tematowi sytuacji na Wschodzie. Muzyka w rozgłośni została stonowana i dostosowana do zmienionego programu, w której dominują serwisy informacyjne.

Antena wyemitowało też trzy specjalne wydania „Porannej Rozmowy" Roberta Mazurka (o godz. 7, 8 i 9), których gośćmi byli gen. Jarosław Stróżyk, dyr. Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski oraz ukraiński ambasador w Polsce Andrij Deszczyca.

Po południu specjalne wydania „Rozmowy w RMF FM" (o 12 i 15) prowadził Tomasz Terlikowski, a jego gośćmi byli były prezydent i były minister obrony narodowej Bronisław Komorowski oraz ks. prof. Bogdan Prach, rektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Gościem Piotra Salaka o godz. 18 był gen. Bogusław Pacek.

Korespondentem Radia ZET na Ukrainie jest Marek Sierant, który na stałe mieszka w Kijowie; nie ma planów jego ewakuacji do Polski. - Na ten moment Radio ZET ma korespondentów w Kijowie i we Lwowie. Wysłaliśmy również reporterów pod granicę z Ukrainą. Chcemy utrzymywać naszych wysłanników na wschodzie najdłużej jak będzie to możliwe, ale ich bezpieczeństwo pozostanie priorytetem. Sytuacja jest dynamiczna – informuje portal Wirtualnemedia.pl Michał Aleksandrowicz, rzecznik prasowy Eurozetu.   

Telewizje relacjonują sytuację non stop

Wszystkie informacyjne telewizje - TVN24, TVP Info i Polsat News - miały w czwartek specjalne wydania, podczas których relacje reporterskie i z mediów społecznościowych przetykane były rozmowami z ekspertami, politologami, wojskowymi, specjalistami od spraw wschodnich itp.

Widzowie Polsat News mogą od czwartku na bieżąco śledzić informacje dotyczące ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę. Najważniejsze informacje prezentowane są non stop również w kanale Wydarzenia 24, oraz we wszystkich wydaniach „Wydarzeń”. Z Ukrainy wydarzenia relacjonuje dziennikarz Polsat News – Jacek Gasiński. Ale wysyłani są również kolejni reporterzy - Marek Czunkiewicz, Andrzej Wyrwiński, Marek Sygacz i Wojciech Krztoń.

Wydanie specjalne Polsat News można również śledzić w internecie na portalu Polsatnews.pl – tam także aktualizowana relacja na żywo dotycząca trwającego konfliktu Rosji z Ukrainą. Najnowsze informacje na bieżąco publikowane są również na kontach społecznościowych Polsatnews.pl na Twitterze i Facebooku.

Specjalne wydania swoich programów ma od czwartku także TVP Info. Telewizja Polska także nie wycofuje swoich korespondentów z objętego konfliktem zbrojnym terytorium Ukrainy. Informacje dla widzów TVP przygotowują nieustannie: Tomasz Grzywaczewski (TVP World) oraz Marcin Tulicki i Tomasz Jędruchów (TVP Info). - Sytuacja jest na bieżąco koordynowana i monitorowana – zapewnia biuro prasowe TVP, dodając jednak: - Wszelkie informacje dotyczące planów ewakuacyjnych oraz przemieszczania się korespondentów TVP w obliczu zagrożenia dla zdrowia i życia, które dotyczy cywili, w tym dziennikarzy nagłaśniających brutalny atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ze względu na bezpieczeństwo osób narażonych na przemoc ze strony rosyjskiego agresora nie mogą zostać ujawnione.

Zmiany w ramówce zapowiadał też na bieżąco na Twitterze prezes TVP, Jacek Kurski. - Świat musi poznać prawdę o agresji Rosji na Ukrainę. Reporterzy, w tym Wiadomości, TVP Info, TVP World, Biełsat są w Kijowie, (są) na wschodzie i południu Ukrainy. Nadajemy specjalny program 24/7 o rosyjskiej inwazji. Na TVP World wydanie specjalne oraz format o rosyjskiej dezinformacji – napisał. Na antenie TVP1 przez większą część dnia oglądać można było kanał TVP Info.

Ramówkę zmieniono także w wieczornym paśmie TVP1. Od godz. 20.35 emitowano trzyodcinkowy film dokumentalny: „Putin. Historia Rosyjskiego Szpiega”. Z ramówki TVP2 i platformy TVP VOD wycofano w czwartek rosyjskie seriale „Stepowa miłość” i „Kozacka miłość”.

„GW” organizuje debatę z Michnikiem

W piątek z tradycyjnym wydaniem „Gazety Wyborczej" czytelnicy otrzymają wydrukowaną flagę Ukrainy. Redakcja dziennika zachęca do jej wywieszania np. w oknach w geście solidarności z Ukraińcami.

Cała redakcja „Gazety Wyborczej” i portalu Wyborcza.pl zajmuje się obecnie tematem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Relacje zza wschodniej granicy przesyła Piotr Andrusieczko, a reakcje świata, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch zbierają inni korespondenci redakcji. Na tradycyjnych i cyfrowych łamach dziennika publikowane są artykuły publicystów - znawców tematyki wschodniej: Anne Applebaum, Wacława Radziwinowicza oraz Adama Michnika.

Od 5:00 do 24:00 na Wyborcza.pl można śledzić specjalną relację, aktualizowaną na bieżąco, która zbiera najnowsze informacje na tematy związane z Ukrainą. Ze względu na wagę tego, co się dzieje za polską granicą wschodnią, relacja jest otwarta dla wszystkich internautów.

W czwartek o godz. 20:00 odbyło się kolejne spotkanie Klubu „Wyborczej” - pod hasłem „Inwazja na Ukrainę. Co dalej?". O sytuacji w Ukrainie i zagrożeniach dla Polski rozmawiać będą redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik oraz wieloletni korespondent dziennika w Moskwie, Wacław Radziwinowicz. Dyskusję poprowadzili Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Wyborczej" wraz z dziennikarką Dorotą Wysocką-Schnepf. Relację będzie można przeczytać w sobotniej „GW".

Rosja zaatakowała Ukrainę: co najmniej 137 zabitych

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z czwartku na piątek o śmierci co najmniej 137 swoich rodaków od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w czwartek rano.

"137 bohaterów, naszych obywateli straciło życie" – powiedział Zełenski w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta, dodając, że 316 Ukraińców zostało rannych w walkach z rosyjską armią.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że jego kraj "został sam" w walce z rosyjską armią, która dzień wcześniej rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

"Kto jest gotów walczyć razem z nami? Nikogo nie widzę. Kto jest gotowy dać Ukrainie gwarancję członkostwa w NATO? Wszyscy się boją" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo zamieszczonym na stronie internetowej prezydenta.

Zełenski stwierdził także, że rosyjskie "grupy dywersyjne" przeniknęły już do Kijowa.

Prezydent Zełenski zaapelował do światowych liderów o pomoc w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji. Podkreślił, że jeśli ta pomoc nie nadejdzie, to "jutro wojna zapuka do drzwi” innych państw.

Piszemy o wymiarze komunikacyjnym wojny w Ukrainie

RCB ostrzega przed fałszywymi narracjami o wojnie w Ukrainie. W sieci masowa dezinformacja, KPRM wydaje alert

KRRiT zdecydowała o usunięciu rosyjskich kanałów telewizyjnych z Polski

Portale wyłączają komentarze przy tekstach o agresji Rosji na Ukrainę

Niemal cały świat śledzi wydarzenia z Ukrainy. Jak są relacjonowane?

Polskie media relacjonują wojnę w Ukrainie: zmienione ramówki, specjalne wydania, dodatkowi dziennikarze

Izba Wydawców Prasy: Wojna w najbliższym sąsiedztwie stawia przed prasą wyjątkowe wyzwania

Dziennikarze z niezależnych mediów rosyjskich potępiają atak na Ukrainę

News24 z testową emisją na Facebooku, relacjonuje atak Rosji na Ukrainę

Ruszyły internetowe zbiórki na pomoc ofiarom agresji Rosji na Ukrainę

Prorosyjskie trolle coraz aktywniejsze

Wybuchy na Ukrainie obiegły telewizje z całego świata

Organizacje branży PR potępiają rosyjską agresję na Ukrainę i apelują o nadzwyczajny fact-checking

Autor:Jacek Kowalski

KOMENTARZE(12)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas