Prasa 2012-04-20
39

“Wprost” bez Lisa traci, najniższy wynik “Przekroju” w historii

W lutym br. największy wzrost sprzedaży wśród tygodników opinii zanotowało “Uważam Rze”. Najwięcej stracił “Przekrój”, który osiągnął najniższy wynik w historii. Stracił też “Wprost”, którego szefem przestał być Tomasz Lis.

Liderem zestawienia pozostał “Gość Niedzielny” (Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej “Gość Niedzielny”). Średnia sprzedaż ogółem tego tygodnika w lutym 2012 roku wyniosła 139 298 egz. i była o 4,41 proc. niższa niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.

Na drugą pozycję z trzeciej awansował tygodnik ”Uważam Rze” (Presspublica). W analizowanym miesiącu sprzedawał się on średnio w liczbie 136 546 egz., notując wzrost aż o 19,64 proc. względem lutego 2011 roku, gdy tytuł zadebiutował na rynku.

Na trzecie miejsce z drugiego spadła “Polityka” (“Polityka” Spółdzielnia Pracy), która w lutym br. osiągnęła średnią sprzedaż ogółem na poziomie 123 485 egz., notując spadek o 8,30 proc.

Na początku lutego br. ze stanowiska redaktora naczelnego “Wprost” (AWR “Wprost”) odwołany został Tomasz Lis (zastąpił go Michał Kobosko, więcej na ten temat). Średnia sprzedaż ogółem tego pisma wyniosła w tamtym miesiącu 84 622 egz., czyli była niższa o 11,24 proc. niż rok wcześniej. Tytuł utrzymał się na pozycji piątej.

Największy spadek średniej sprzedaży zanotował ponownie “Przekrój” (Presspublica), którego wynik zmalał aż o 36,40 proc. i wyniósł już tylko 23 930 egz., co było najniższym wynikiem w historii. Magazyn ten utrzymał się na miejscu siódmym.

Zobacz tabelę



Spośród tygodników z przedrukami z prasy polskiej i zagranicznej “Tygodnik Angora” (Wydawnictwo Westa-Druk Mirosław Kuliś) zanotował spadek średniej sprzedaży ogółem, wynoszący 0,58 proc. Natomiast wynik “Forum” (“Polityka” Spółdzielnia Pracy) spadł o 10,79 proc.

Zobacz tabelę


Największy spadek w lutym br. w porównaniu do stycznia br. zanotował  “Wprost”
, którego sprzedaż ogółem zmalała o 11,21 proc. Z kolei największy wzrost, wynoszący 9,44 proc., odnotował “Tygodnik Powszechny” (Tygodnik Powszechny).

Zobacz tabelę

Autor: Patryk Pallus

Więcej informacji: Wprost, tygodnik opinii, zkdp, Newsweek

KOMENTARZE (39) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas