Telewizja2023-09-26
11

KRRiT pyta widzów: jakie zawody sportowe na kanałach niekodowanych?

Iga Świątek wygrywa mecz z Kaią Kanapi, fot. screen z EurosportuIga Świątek wygrywa mecz z Kaią Kanapi, fot. screen z Eurosportu

W poniedziałek na stronach KRRiT pojawiły się formularze, za pośrednictwem których każdy może wypowiedzieć się, jakie imprezy sportowe uważa za ważne na tyle, by nadawcy pokazywali je na kanałach niekodowanych. Na proponowanej przez KRRiT liście znalazły się zawody Siatkarskiej Ligi Narodów, finały mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn, ale także mecze tenisowe z udziałem polskich zawodników na turniejach wielkoszlemowych. Konsultacje potrwają do 27 października. 

Start społecznych konsultacji w sprawie aktualizacji listy ważnych wydarzeń przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski, zapowiedział pod koniec czerwca br. Obowiązujące dotychczas rozporządzenie w tej sprawie zostało wydane w 2014 roku i podaje wykaz dyscyplin sportowych ważnych w tamtym czasie, które pokazywać trzeba - właśnie ze względu na ich ważność - na stacjach niekodowanych. 

Jednak zdaniem szefa KRRiT, od czasu wprowadzenia rozporządzenia „niektóre dyscypliny zyskały na popularności, a inne straciły”. - Dlatego wychodząc na przeciw postulatom uruchomiłem proces konsultacji i uzgodnień - informował w czerwcu Świrski. 

Teraz na stronach KRRiT pojawił się komplet dokumentów niezbędnych, by wziąć udział w konsultacjach, w tym formularze konsultacyjne i proponowana lista zaktualizowanych wydarzeń sportowych. 

Mecze Igi Świątek na turniejach wielkoszlemowych na kanałach otwartych?

KRRiT proponuje np., by z dotychczasowego zestawu ważnych wydarzeń zniknęły zawody Ligi Światowej w piłce siatkowej mężczyzn, a zamiast tego pojawiły się zawody Siatkarskiej Ligi Narodów w piłce siatkowej mężczyzn rozgrywane w Polsce oraz mecze w ramach tej imprezy poza granicami kraju z udziałem reprezentacji Polski (ta zmiana podyktowana jest likwidacją Ligi Światowej). 

Wśród propozycji znalazły się także inne nowości: półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w koszykówce mężczyzn, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne, Mistrzostwa Świata i Europy w Lekkoatletyce, a także - co ważne dla fanów Igi Świątek - mecze z udziałem zawodniczek i zawodników z Polski w ramach turniejów tenisowych: Australian Open, Roland Garros, Wimbledon i US Open oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Konferencji Europy UEFA (gdy powstało poprzednie rozporządzenie te rozgrywki jeszcze nie istniały). 

Zniknąć miałyby natomiast zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich kobiet, które były popularne tylko wtedy, gdy sukcesy odnosiła Justyna Kowalczyk. 

 - Zachęcam wszystkich do zgłaszania swoich propozycji, według swego doświadczenia kibicowskiego. Mamy okazję po latach zmienić listę ważnych wydarzeń sportowych które obowiązkowo mają być transmitowane - napisał na Twitterze (X) Maciej Świrski.

Konsultacje listy potrwają ponad miesiąc

Zgłaszanie uwag w ramach konsultacji można przekazywać za pomocą formularza na stronie KRRiT na adres elektroniczny: konsultacje_wazne_wydarzenia@krrit.gov.pl albo pocztą na adres: Skwer kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, z dopiskiem „Konsultacje-ważne wydarzenia". Termin zgłaszania uwag oraz opinii mija 27 października 2023 r.

Raport z przeprowadzonych konsultacji będzie udostępniony na stronie internetowej KRRiT nie później niż w terminie 60 dni od daty zakończenia konsultacji.

Cześć ważnych wydarzeń zapisano w ustawie o radiofonii i telewizji. Zgodnie z nią w kanałach niekodowanych trzeba pokazywać letnie i zimowe igrzyska olimpijskie półfinały i finały mistrzostw świata i Europy w piłce nożnej, a także wszelkie inne mecze w ramach tych imprez z udziałem reprezentacji Polski, w tym mecze eliminacyjne oraz inne mecze z udziałem reprezentacji Polski w piłce nożnej w ramach oficjalnych rozgrywek oraz mecze z udziałem polskich klubów w ramach Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

Zgodnie z ustawą Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może z pomocą rozporządzenia określać listę ważnych wydarzeń sportowych, biorąc pod uwagę stopień społecznego zainteresowania m.in. stopień społecznego zainteresowania nimi czy wagę dla życia społecznego, gospodarczego czy politycznego.

Autor:jk

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas