Internet 2020-10-16
9

YouTube walczy z dezinformacją o szczepionce na Covid-19. Filmy z fake newsami będą usuwane

YouTube zapowiedział, że będzie zwalczał treści zawierające dezinformacje na temat szczepionki przeznaczonej do Covid-19. Filmy propagujące fake newsy na temat szczepionki będą usuwane, pozostaną jedynie materiały pochodzące z oficjalnych i sprawdzonych źródeł.

Od początku pandemii koronawirusa należący do Google YouTube, podobnie jak inne platformy społecznościowe stara się walczyć z dezinformacją związaną z Covid-19.

W ramach walki z fake newsami o pandemii YouTube zamieszcza na swoich stronach zasady związane z nieprawdziwymi informacjami na temat koronawirusa. Czytamy w nich m.in.:

YouTube nie zezwala na publikowanie treści rozpowszechniających nieprawdziwe informacje na temat choroby Covid-19, które są sprzeczne z opiniami ekspertów lokalnych organów służby zdrowia lub Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Odnosi się to do materiałów, które zaprzeczają informacjom pochodzącym od WHO lub lokalnych organów służby zdrowia na temat:

  • leczenia
  • profilaktyki
  • diagnostyki
  • przenoszenia

Fake newsy o szczepionce do usunięcia

Jednym z najbardziej gorących wątków związanych z pandemią jest szczepionka przeciwko Covid-19, nad którą obecnie są prowadzone prace w laboratoriach na całym świecie.

Czytaj także: Większość dzieci bezobjawowo przechodzi zakażenie koronawirusem

W związku ze szczepionką w mediach społecznościowych pojawia się wiele treści zawierających dezinformacje na temat tego leku. Tak jest również w wypadku YouTube’a, gdzie można znaleźć filmiki zawierające fake newsy o szykowanej szczepionce.

W dezinformujących materiałach filmowych jest mowa np. o chipach, które będą wszczepiane pacjentom, a sama szczepionka ma u osób zaszczepionych spowodować skutki uboczne w postaci m.in. bezpłodności, a nawet śmierć.

Teraz YouTube zapowiedział, że będzie zdecydowanie usuwał wszelkie treści zawierające dezinformacje na temat szczepionki na Covid-19. Wszystkie materiały związane z tym tematem mają pochodzić jedynie z oficjalnych lub zaufanych źródeł, takich jak np. organizacja WHO lub wiarygodni wydawcy.

 

YouTube informuje również, że funkcjonujące w serwisie konta publikujące wielokrotnie materiały zawierające fake newsy na temat szczepionki przeciwko Covid -19 muszą spodziewać się poważnych konsekwencji w postaci zawieszenia takich profili lub ich usunięcia z platformy.

Czytaj także: Coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem w redakcjach. Utrzymywany tryb pracy zdalnej

Autor: ps

KOMENTARZE (9) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas