Internet2018-03-15
9

YouTube użyje Wikipedii do walki z dezinformacją w serwisie. „Świetna decyzja”

YouTube zapowiedział, że obok filmów dotyczących teorii spiskowych będzie zamieszczał odnośniki kierujące odbiorców do odpowiednich stron w Wikipedii wyjaśniających poszczególne zjawiska i problemy. W ten sposób serwis zamierza walczyć z treściami mogącymi wprowadzać użytkowników w błąd. - Ludzie oglądając filmy ze spiskowymi teoriami wpadają w bańkę informacyjną. Link do Wikipedii powinien być otrzeźwiający elementem w tej spirali bzdur - ocenia w rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Rafał Masny, współtwórca kanałów Abstrachuje i Lykke.

Plany dotyczące walki z szeroką pojętą dezinformacją na YouTube ujawniła podczas konferencji SXSW Susan Wojcicki, szefowa serwisu.

Wojcicki zapowiedziała, że YouTube zamierza podjąć walkę z nieprawdziwym treściami pojawiającymi się w publikowanych filmach, w tym także z rozmaitymi teoriami spiskowymi, które coraz częściej są zamieszczane na platformie.

Szefowa YouTube’a zastrzegła, że serwis nie zamierza usuwać wspomnianych treści, zamierza natomiast prezentować przy nich linki do odpowiednich haseł w Wikipedii wyjaśniających konkretne problemy i zjawiska. W ten sposób użytkownicy będą mogli skonfrontować zawartość konkretnych materiałów filmowych z rzetelną wiedzą oferowaną przez największą internetową encyklopedię.

Wojcicki nie zdradziła kiedy nowe rozwiązanie ma się pojawić w praktyce. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl Rafał Masny, youtuber, współtwórca kanałów Abstrachuje i Lykke życzliwie spogląda na nowy pomysł walki z dezinformacją.

- Idea wydaje sie jak najbardziej słuszna - ocenia Rafał Masny. - Ludzie oglądając filmy ze spiskowymi teoriami wpadają w bańkę informacyjną, która serwuje im następne takie materiały jako „polecane”. Link do Wikipedii powinien być otrzeźwiający elementem w tej spirali bzdur zwłaszcza, że serwis jest tworzony przez miliony użytkowników i nie ma „odgórnego cenzora”. Niestety nie będzie to na pewno przekonujące dla zatwardziałych zwolenników teorii spiskowych, gdyż oni z pewnością potraktują to jako kolejny plan „rządu i wielkich korporacji” na wypranie im mózgu. Świetna decyzja - dodaje.

Oprócz planów dotyczących walki z dezinformacją Wojcicki zapowiedziała także zmiany związane z pracą moderatorów pracujących dla serwisu. Chodzi o osoby oceniające filmy które mają zostać zamieszczone na platformie i kwalifikujące je do publikacji.

Szefowa YouTube’a przyznała, że na moderatorach ciążą trudne obowiązki, bowiem każdego dnia mają do czynienia z treściami które bywają brutalne i propagują nienawiść w rozmaitej formie.

Takie materiały mogą na dłuższą metę źle wpływać na psychikę moderatorów, dlatego kierownictwo YouTube’a zamierza skrócić ich czas pracy do 4 godzin dziennie.

Autor:ps

Więcej informacji:YouTube, Wikipedia, Susan Wojcicki

KOMENTARZE(9)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas