Telewizja2018-05-07
2

Zmiana ustawy o rtv: za sześć lat połowa programów w telewizji z udogodnieniami dla niesłyszących i niewidomych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którą udział treści telewizyjnych przystosowanych do osób niesłyszących i niewidomych ma wzrosnąć z obecnych 10 proc. do 50 proc. od 2024 roku. Rozszerzono też definicję audiodeskrypcji.

W obowiązującej jeszcze ustawie o radiofonii i telewizji audiodeskrypcja jest definiowana jako „werbalny, dźwiękowy opisu obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku, umieszczony w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z audycją”.

W nowelizacji zamiast audiodeskrypcji wprowadzono pojęcie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Jest to element dźwiękowy lub graficzny zawarty w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z nią, którego celem jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osobom niepełnosprawnym z powodu dysfunkcji narządu słuchu możliwości zapoznania się z audycją w szczególności w formie napisów dla niesłyszących lub audiodeskrypcji, a także tłumaczenia na język migowy.

Nowelizacja zakłada również znaczące zwiększenie kwartalnego czasu nadawania w telewizji programów z udogodnieniami dla osób mających wady wzroku i słuchu. Obecnie ten poziom wynosi minimum 10 proc. łącznego czasu emisji, w 2019 roku ma to być minimum 15 proc., w 2020 i 2021 roku - co najmniej 25 proc., w 2022 i 2023 roku - co najmniej 35 proc., a od 2024 roku - minimum 50 proc. W tej puli nie będzie uwzględniany czas emisji reklam i telesprzedaży. Nadawcy zostali obowiązani do informowania odbiorców o terminach oraz czasie emisji i trwania audycji z takimi udogodnieniami.

Ponadto nowelizacja zezwala Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na wykreślenie z rejestru kanału rozpowszechnianego wyłącznie w systemie teleinformatycznym, jeżeli w tej stacji operator nie dostarcza w programach udogodnień dla osób niepełnosprawnych.  Ma to zapewnić takie udogodnienia osobom korzystającym z sieci kablowych i platform satelitarnych.

W 2025 roku przewodniczący KRRiT przedstawi Sejmowi, Senatowi oraz ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego informację o realizacji obowiązków wprowadzonych przez nowe przepisy.

##NEWS http://wirtualnemedia.pl/m/artykul/senat-uwzglednil-petycje-o-ograniczenie-czasu-reklamowego-do-4-min-godz-tvp-i-krrit-sa-przeciw ##

Petycję o zwiększenie udziału czasu programów przystosowanych do niepełnosprawnych skierowała do Senatu osoba prywatna. Senatorowie przyjęli nowelizację pod koniec marca, a 2 maja podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów wprowadzających obowiązek oraz określających terminarz wprowadzania udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Przepisy te wejdą w życie z początkiem 2019 roku.

Autor:tw

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas