Prasa2017-07-20
15

Organizacje dziennikarskie apelują do Antoniego Macierewicza, by wycofał doniesienie na książkę Tomasza Piątka

Dziesięć międzynarodowych organizacji dziennikarskich skierowało wspólny apel do ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, żeby wycofał się z działań prawnych wobec Tomasza Piątka dotyczących jego książki „Macierewicz i jego tajemnice”.

W książce „Macierewicz i jego tajemnice”, która ukazała się pod koniec czerwca, Tomasz Piątek opisał rzekome powiązania Antoniego Macierewicza z rosyjską mafią i rosyjskimi służbami. Tuż po premierze książki szef MON złożył w tej sprawie zawiadomienie do departamentu wojskowego prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

- Ta książka złożona jest z samych kłamstw i pomówień. Mamy nadzieję, że prokuratura i sąd zakończą ten spektakl, który trwa i który polega na nieustannych atakach na ministra obrony narodowej - uzasadnił Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.

W zeszłym tygodniu takie działania Macierewicza wobec Piątka skrytykował Międzynarodowy Instytut Prasowy, oceniając, że prokuratura nie powinna podejmować śledztwa w tej sprawie, m.in. dlatego że szef MON ma wiele innych narzędzi, żeby zdementować informacje podane w książce „Macierewicz i jego tajemnice”.

W tym tygodniu wspólny list w tej sprawie do Antoniego Macierewicza skierowało 10 międzynarodowych organizacji skupiających dziennikarzy i zajmujących się wolnością mediów: Reporterzy bez Granic, Międzynarodowy Instytut Prasowy, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Freedom House, European Magazine Media Association, European Newspaper Publishers' Association, Global Editors Network, Index on Censorship, South East Europe Media Organisation i European Centre for Press and Media Freedom.

Stowarzyszenia podkreśliły, że angażowanie wojskowego wymiaru sprawiedliwości w sprawę dotyczącą cywilnych osób jest nieuzasadnione. Ich zdaniem Macierewicz wykorzystuje swoje możliwości wynikające z pełnionej funkcji państwowej, żeby tłamsić krytykę wobec niego. - To tworzy obraz kraju, w którym media nie są szanowane - oceniono w liście.

Autor:tw

KOMENTARZE(15)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas