Biznes2021-09-21
6

Auchan otworzy sklepy w niedziele niehandlowe

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

Sieć Auchan pod koniec września wprowadzi dla klientów usługi kurierskie i pocztowe, dzięki czemu będzie mogła otwierać sklepy w niedziele objęte zakazem handlu.

Francuski Auchan jako jeden z ostatnich detalistów w Polsce zdecydował się na wykorzystanie tzw. wyjątku pocztowego do prowadzenia handlu w niedziele objęte ustawowym zakazem. 

W ramach nowych udogodnień klienci sklepów Auchan będą mogli nadać lub odebrać przesyłki w godzinach funkcjonowania sklepów oferujących tego typu usługi. Szczegółowa lista takich placówek pojawi się wkrótce na stronie internetowej detalisty.  

Nazwa operatora zostanie podana do wiadomości publicznej po podpisaniu umowy - podaje Auchan.

Auchan czynny w niedziele niehandlowe

Auchan wyjaśnia dalej, że "wprowadzenie świadczeń kurierskich i pocztowych, jako kolejnego udogodnienia w oferowanym przez sieć zestawie usług, pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie czasu klientów przeznaczonego na zakupy i zwiększenie ich komfortu. W związku z powyższym sieć przewiduje również otwarcie sklepów w niedziele".

"Sieć Auchan zawsze przestrzega przepisów obowiązującego prawa oraz podąża za zmieniającymi się potrzebami współczesnych konsumentów, dla których liczy się czas i wygoda podczas zakupów oraz przy korzystaniu z innych usług związanych z organizacją życia codziennego" - informuje firma o komunikacie prasowym.

Auchan ma w Polsce 74 hipermarkety w dwóch formatach: 10-18 tys. metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży (klasyczne) oraz 5-10 tys. metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży (kompaktowe).

Zakaz handlu w niedziele od 2018 roku

W piątek Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Ustawa trafi do Senatu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Sieci sklepów omijają zakaz handlu

Sieci handlowe w praktyce do otwierania sklepów w niedziele wykorzystują wyjątek dotyczący placówek z usługami pocztowymi. Detaliści po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".

Kiedy pod koniec maja br. Kaufland zapowiedział otworzenie wszystkich swoich sklepów w niedziele niehandlowe, firmę mocno skrytykowała „Solidarność". - Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentował dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

W drugiej połowie września w niedziele zaczęły działać także wybrane sklepy sieci Lidl, podobne kroki zapowiada Carrefour.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Autor:jd

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas