Reklama2022-01-28
0

Camaïeu pokazuje pobite kobiety

Francuska marka odzieżowa Camaïeu w swoim sklepie internetowym posiniaczone twarze kobiet. Ma to zwrócić uwagę na problem przemocy domowej i edukować na temat tego, gdzie szukać pomocy.

Marka Camaïeu zainicjowała kampanię społeczną, której celem jest pomoc kobietom dotkniętym przemocą domową. Na zdjęciach produktowych wybrane modelki pokazują opuchniętą twarz i siniaki z przesłaniem "1 kobieta na 10 jest ofiarą przemocy. Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem, wykręć numer 3919".

Marka stworzyła także koszulki z napisem "3919" - numerem telefonu alarmowego i interwencyjnego dla kobiet będących ofiarami przemocy.

– Bezpłatny i anonimowy numer jest wciąż za mało znany, zwłaszcza wśród osób, które najbardziej go potrzebują, ponieważ kobiety będące ofiarami przemocy domowej mogą być bardziej odizolowane społecznie niż inne – tłumaczy Camaïeu.

Zobacz: Księżna Kate "pobita" na potrzeby kampanii antyprzemocowej

Kontrowersje wokół kampanii. "Upiększani przemocy"

Akcja nie wszystkim internautom przypadła do gustu. "Upiększanie przemocy wobec kobiet poprzez włączenie jej do swojej nowej kolekcji jest w bardzo złym guście" - pisze jeden z komentatorów. "Przemoc domowa to nie przebranie" - dodaje inny. "Jaki jest cel takiej kampanii reklamowej? Ona przemawia do ofiar, żeby im powiedzieć co? Przestać cierpieć? Tymczasem sprawcy przemocy nigdy nie są nazwani" - dodaje inna internautka.

Zobacz: W Kanadzie opracowano sygnał migowy dla ofiar przemocy domowej

Działania potępiła także organizacja Lionesses, która zajmuje się we Francji pomocą ofiarom przemocy domowej. W swoim stanowisku podkreśla, że kampania utrwala stereotyp "bitej kobiety", podczas gdy bardzo wiele przypadków przemocy domowej jest niewidoczna z zewnątrz, w tym na twarzy.

Zobacz: Avon z kampanią „Mów o tym głośno!" o przemocy wobec kobiet

"Wiele kobiet nie skarży się, gdy są popychane na ziemię, trzymane godzinami za nadgarstki, zamykane w toalecie lub bite tam, gdzie nie widać. To większość przypadków przemocy wobec kobiet" - podkreśla Lionesses. Autorm kampanii zarzuca się też, że zdjęcia posiniaczonych kobiet u osób dotkniętych przemocą mogą przywoływać wspomnienia własnej traumy, przez co ponownie zmagają się z cierpieniem.

Kampanię przygotowała agencja Buzzman.

Autor:jd

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas