Technologie2018-10-31
11

PFR i PKO BP uruchomią Chmurę Krajową z usługami IaaS, PaaS i SaaS w modelu subskrypcyjnym

Od lewej: Paweł Borys, Zbigniew Jagiełło i Adam MarciniakOd lewej: Paweł Borys, Zbigniew Jagiełło i Adam Marciniak

Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski zapowiedziały powołanie spółki technologicznej Chmura Krajowa, która będzie oferowała w modelu subskrypcyjnym usługi przechowywania i przetwarzania danych. Oferta ma być skierowana do polskich przedsiębiorców oraz administracji publicznej.

Chmura Krajowa będzie dostarczać usługi z zakresu IaaS, PaaS oraz SaaS. IaaS (ang - Infrastructure as a Service) to udostępnianie infrastruktury IT, w szczególności mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej. PaaS (ang - Platform as a Service)dostarcza kompletną platformę IT niezbędną do uruchomienia aplikacji biznesowych, w szczególności baz danych (w tym blockchain), serwerów aplikacyjnych, serwerów web i zaawansowanych narzędzi analitycznych. Z kolei SaaS (ang. - Software as a Service) to usługi udostępniania zainstalowanego w chmurze oprogramowania, realizującego określone funkcje biznesowe, np. pakiet biurowy czy system do obsługi kadrowej.

Ponadto nowa spółka ma świadczyć usługi wsparcia, migracji oraz transformacji architektury IT, jak również bezpieczeństwa elektronicznego.

Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski założą Chmurę Krajową jeszcze w br., obejmą w niej po 50 proc. udziałów. W pierwszym kwartale przyszłego roku pierwsze usługi typu IaaS i PaaS zostaną pilotażowo wybranym klientom. Potem oferta będzie sukcesywnie rozszerzana, w pełni ma być dostępna w 2020 roku.

- Nasze zaangażowanie w projekt Chmury Krajowej to kolejny etap transformacji cyfrowej, która jest kluczem do realizacji strategii PKO Banku Polskiego „Wspieramy rozwój Polski i Polaków”. Jako pierwszy klient nowej spółki chcemy być przykładem dla innych firm i instytucji, pokazując, że biznes można z powodzeniem rozwijać w chmurze. Wzrost wykorzystania usług chmurowych jest nieuniknionym trendem światowym. Dotyczy on także polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Im wcześniej i lepiej przygotujemy lokalne, bezpieczne i nowoczesne rozwiązania w tym zakresie, tym większe korzyści możemy odnieść zarówno na poziomie poszczególnych podmiotów, jak i całej gospodarki - komentuje Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

- Cyfryzacja to jeden z kluczowych trendów dokonującej się rewolucji technologicznej, która ma coraz większe znaczenie w konkurencyjności gospodarek - od rozwoju małych i średnich firm, po zarządzanie miastem czy usługi medyczne. Oparcie usług cyfrowych o nowoczesną i lokalną infrastrukturę to większe bezpieczeństwo oraz niższe koszty dla biznesu i administracji. W krajach, w których rozwinięte są usługi chmurowe, idzie za nimi szybki wzrost zaawansowania technologicznego gospodarki - dodaje Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Oferta Chmury Krajowej ma być skierowana przede wszystkim do krajowych firm oraz administracji publicznej. PKO BP i PFR podkreślają, że w Polsce tylko 10 proc. przedsiębiorstw wykorzystuje usługi z zakresu chmury obliczeniowej, natomiast w krajach skandynawskich ten wskaźnik wynosi 60-70 proc. Według prognoz w ciągu najbliższych pięciu lat wydatki na takie usługi wyniosą w naszym kraju 24 mld zł, będzie to prawie 30 proc. wszystkich wydatków ma usługi i oprogramowanie.

- Dzięki naszemu projektowi zyskają one pewność, że migracja biznesu do chmury będzie zgodna z wymogami lokalnych regulatorów rynku. Zaoferujemy wszystkie kluczowe, zintegrowane usługi IT dostępne w chmurach zagranicznych dostawców, w tym usługi cyberbezpieczeństwa, jednak nasze centra danych i same dane będą zlokalizowane w Polsce. Usługi chmurowe będą realizowane w polskiej jurysdykcji uwzględniając wymogi poszczególnych sektorów gospodarki oraz administracji publicznej - zapowiada Adam Marciniak, wiceprezes PKO BP odpowiedzialny za obszar informatyki. - Naszym priorytetem jest optymalizacja procesów i kosztów IT oraz istotne skrócenie czasu realizacji strategicznych inicjatyw naszych klientów związanych z cyfryzacją - podkreśla.

Autor:tw

KOMENTARZE(11)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas