Biznes2014-04-23
7

Czy polskie firmy potrzebują PR-owców? (opinie)

- W Polsce obsługi PR nie potrzebują osoby młode i przebojowe. Na rynku funkcjonuje jednak mnóstwo firm, które nie potrafią się efektywnie przebić do mediów - współpracę z agencjami public relations oceniają Małgorzata Zaborowska i Szymon Sikorski.

Małgorzata Zaborowska, dyrektor zarządzająca agencji United PR

PR nieustannie się rozwija, tak w Polsce jak i na świecie. Nowe ścieżki wytycza nieustanny rozwój mediów, rosnąca popularność komunikacji interaktywnej, wzrost liczby kanałów komunikacji PR, ogromna konkurencyjność na rynku podaży informacji PR, a także silne zaangażowanie konsumentów w komunikację. Do lamusa przeszły popularne niegdyś i z sukcesem realizowane kampanie "jednym głosem". Dziś pracujemy wielowymiarowo. Bierzemy pod uwagę różnorodność i kanałów przez które komunikujemy się z odbiorcą, konieczność nawiązywania dialogu i dyskusji, potrzebę bieżącego reagowania na krytykę, itd. Śmiało można powiedzieć, że PR to dziedzina, która coraz więcej wymaga od swoich praktyków i stawia przed nimi nieustannie nowe wymagania.

Ogólnie współpraca na biegunach klient i agencja układa się bardzo dobrze i to od wielu już lat. Potencjał tkwiący w tej relacji odzwierciedla stale rosnąca liczba agencji na rynku. Jest potwierdzeniem potrzeby istnienia wyspecjalizowanych i doświadczonych agencji PR. Klienci w przeważającej większości nie są zainteresowani zdobywaniem pobocznych kwalifikacji w public relations. Wolą, co zrozumiałe, skupić się na maksymalnym wykorzystaniu własnego biznesowego potencjału i rozwijaniu zasobów kadrowych w kierunku, w którym podąża ich własna firma.

Czy każda licząca się na rynku spółka powinna korzystać z usług agencji PR? To pytanie o to, czy warto zatrudniać własnych specjalistów i ich rozwijać, czy też bardziej opłacalnym będzie outsourcing usług PR. Jako przedstawiciel agencji PR, która istnieje na rynku już od początku lat 90-tych na pewno nie będę postrzegana jako obiektywne źródło informacji w tej kwestii.  Zapytam więc jedynie: czy jest możliwe oraz zasadne przeniesienie pod własny dach wieloletniego, wertykalnego doświadczenia licznego zespołu agencji, który z powodzeniem zrealizował setki kampanii i jest na bieżąco ze współczesnymi trendami?

 


Szymon Sikorski, prezes agencji Publicon

Zgadzam się, że agencji PR nie potrzebują Elon Musk czy Warren Buffet. W Polsce też nie potrzebują obsługi PR młode, przebojowe osoby takie jak Michał Sadowski z Brand24 czy Michał Brański z O2. Ilu jednak mamy takich przedsiębiorców? Oni nie stanowią reprezentacji rynku, są charyzmatyczni i tacy liderzy sami „pociągną” wizerunek organizacji, agencje jedynie mogą ich wspierać.

Jest jednak masa firm, które nie potrafią się efektywnie przebić. A czy agencje PR robią nudne notki? Są takie, które robią bardzo dobry PR i takie, które robią przeciętne i nudne komunikaty. Czemu się jednak dziwić, skoro często informacje piszą osoby, które mają małe doświadczenie, albo nigdy nie miały książki w rękach?

Autor:Łukasz Brzezicki

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas