Prasa2013-04-19
55

„Do Rzeczy” z większą sprzedażą od „W Sieci”, ostro w dół „Uważam Rze”

Wśród tygodników opinii w lutym br. największy spadek - wynoszący aż 82,1 proc. - zanotowało „Uważam Rze”. „Tygodnik Do Rzeczy” miał sprzedaż o 11 tys. egz. większą niż „W Sieci”, ale nie udało mu się przebić „Polityki”.

Liderem w segmencie pozostał „Gość Niedzielny” (Wydawnictwo Kurii Metropolitalnej „Gość Niedzielny”). Jego średnia sprzedaż ogółem w lutym 2013 roku wyniosła 144 658 egz. i była o 3,85 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Z trzeciego na drugie miejsce awansowała „Polityka” (Polityka), której średnia sprzedaż ogółem poszła do góry o 1,63 proc. i wyniosła 125 498 egz. Trzecią pozycję zajął tygodnik „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) ze sprzedażą na poziomie 120 119 egz.

Czwarta lokata należała do ukazującego się od końca styczniu br. „Tygodnika Do Rzeczy” Pawła Lisickiego (Orle Pióro). W pierwszym pełnym miesiącu ukazywania się tytuł ten zanotował średnią sprzedaż ogółem na poziomie 115 501 egz. Wprowadzenie „Do Rzeczy” na rynek wspierały działania reklamowe (więcej na ten temat).

Oczko niżej z wynikiem o niemal 11 tys. egz. gorszym znalazł się tygodnik Jacka Karnowskiego „W Sieci” (Fratria). Wydawany od końca listopada br. (początkowo jako dwutygodnik) tytuł miał w lutym br. średnią sprzedaż ogółem wynoszącą 104 581 egz.

Najwięcej w drugim miesiącu br. stracił tygodnik „Uważam Rze” (Gremi Media), którego średnia sprzedaż ogółem zmniejszyła się aż o 82,1 proc. i ostatecznie wyniosła już tylko 24 438 egz., a tytuł spadł z drugiego miejsca aż na ósme. Ten ogromny spadek był efektem zwolnienia przez wydawcę pod koniec listopada ub.r. twórcy i redaktora naczelnego „URze” Pawła Lisickiego. Wraz z nim z redakcji odeszli prawie wszyscy publicyści i dziennikarze. Nowym naczelnym został Jan Piński (więcej na ten temat).

Spore spadki sprzedaży ogółem zanotowały też „Wprost” (AWR „Wprost”; o 29,21 proc.) oraz „Przekrój” (Gremi Media, o 25,9 proc.).

Zobacz tabelę


Wśród tygodników z przedrukami z prasy polskiej i zagranicznej w lutym 2013 roku liderem tradycyjnie był „Tygodnik Angora” (Westa-Druk Mirosław Kuliś), którego średnia sprzedaż ogółem zmalała o 7,7 proc. do 340 998 egz. Z kolei średnia sprzedaż ogółem „Forum” (Polityka) zmniejszyła się o 8,08 proc. do 13 379 egz.

Zobacz tabelę


W lutym 2013 roku w porównaniu do stycznia 2013 roku największy wzrost średniej sprzedaży ogółem, wynoszący 4,47 proc. zanotowała „Polityka”.

Zdecydowana większość tygodników jednak zanotowała spadki swojego wyniku sprzedażowego, a najwięcej straciło „Uważam Rze” - było to 18,15 proc. Spadki o 12,85 proc. odnotowały z kolei pisma „W Sieci” i „Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie).

Zobacz tabelę

Autor:mk

KOMENTARZE(55)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas