Reklama2019-11-12
0

Effie Awards 2019 - najlepsze nagrodzone prace i trendy w komunikacji (opinie)

Katarzyna Kieli na gali Effie Awards 2019, fot. SARKatarzyna Kieli na gali Effie Awards 2019, fot. SAR

W tym roku już po raz dwudziesty wręczono nagrody dla najbardziej efektywnych kampanii marketingowych - Effie Awards 2019. Portal Wirtualnemedia.pl zapytał przedstawicieli nagrodzonych agencji i firm o opinie na temat najlepszych kreacji oraz o trendy w marketingu, jakie widać po konkursie.

Paweł Merecz, chief creative officer Publicis Worldwide Polska

Prosimy o komentarz na temat tegorocznego Grand Prix, "Chce się Ż" Żywca.
Cały koncept „zwinięcia” nazwy brandu do jednej litery jest znakomity, angażujący, sprawiający przyjemność z dekodowania… Pod warunkiem jednak, że czytelny. Żywcowi się udało. Więc jest znakomicie, angażująco i przyjemnie. Jak raz na grand prix!

Czy któraś kampania nagrodzona złotem Effie jest szczególnie ciekawa? Dlaczego?
Gdybym z uśmiechem na te złota patrzył, to bym wskazał prosto mocny pomysł „Mistrzowie” Tigera. Ja wiem, że takie rzeczy już były, ale i tak w finale filmiku japa mi się śmieje. I już. No i Żabka z „Kawą na każdym rogu” to porządna rzecz w komediowej zakładce portfolio PZL. Uśmiech!

Jakie najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej można wskazać na podstawie nagrodzonych prac? Jakie kampanie są przyszłością marketingu, a jakie będą odchodziły już "do lamusa"?
Jak wynika z powyższego – niezmiennie uznanie odbiorców i jurorów oraz skuteczność zapewni umiejętne wywołanie emocji oparte na insajcie, jak zwykle świetnie się tu sprawdzi dowcip oraz lekkość komunikacji. To trend-evergreen. Natomiast zwyżkują trendy angażujące – w digitalu, i direct – często o charakterze wykorzystującym charakterystykę CSR-ową.


Barbara Drapała, head of social media, Performics

Prosimy o komentarz na temat tegorocznego Grand Prix, "Chce się Ż" Żywca.
Patrząc na tegoroczne Grand Prix naprawdę „Chce się Ż” i ma się apetyt na więcej. Moim zdaniem to jedna z najlepszych kampanii ostatnich lat. Marka nie tylko przygotowała spójną i przemyślaną komunikację pełną inteligentnego humoru, ale również „Ż” płynnie weszło do mowy potocznej grupy docelowej, która stawia na autentyczność i kreatywność. Oto przykład jak w dobie kraftowych wyrobów mainstreamowa marka może zostać prawdziwą ikoną piwa i manifestem ludzi, którzy chcą więcej. Po prostu „Chce się Ż”.

Czy któraś kampania nagrodzona złotem Effie jest szczególnie ciekawa? Dlaczego?
Zostając przy temacie procentów i chęci do życia koniecznie trzeba wspomnieć o złocie dla Fundacji Rak’n’Roll w kategorii Brand Experience. Organizacja pozarządowa sprytnie wykorzystała grę słów, aby zwrócić uwagę, że nie może funkcjonować bez procentów, a dokładnie 1%, który pomaga uratować podopiecznych chorych na raka. Fundacja kolejny raz udowodniła, że trudne i bolesne tematy można poruszać odnosząc się do radosnych aspektów życia, dzięki czemu jest o niej głośno i procenty leją się strumieniami.

Jakie najważniejsze trendy w komunikacji marketingowej można wskazać na podstawie nagrodzonych prac? Jakie kampanie są przyszłością marketingu, a jakie będą odchodziły już "do lamusa"?
Marki zauważyły, że ludzie mają dość pośpiechu i ciągłej gonitwy za „idealnym” życiem znanym ze spotów telewizyjnych i zdjęć zamieszczanych w social media. Nadeszła era naturalności i bycia dumnym z „niedoskonałości”, które stają atutem. Ponadto dużą wagę przykłada się do walki  z hejtem i ocenianiem innych ludzi co widać chociażby w kampanii Banku BGŻ BNP Paribas #DOCENIAJnieoceniaj czy Muzeum Żydów Polskich POLIN „Inna historia, taki sam hejt”.

Autor:jd

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas