Badania2018-03-26
1

Fake newsy codziennością dla połowy Polaków, 80 proc. ocenia je za zagrożenie dla demokracji

fot. Pixabayfot. Pixabay

Niemal co drugi Polak twierdzi, że codziennie lub prawie codziennie spotyka się z wiadomościami, czy informacjami, które ich zdaniem zniekształcają rzeczywistość lub nawet są nieprawdziwe - wynika z badania Kantar Public.

48 proc. Polaków przyznaje, że spotyka się z fake newsami codziennie lub prawie codziennie, 27 proc. - co najmniej raz na tydzień, 7 proc. - kilka razy w miesiącu, a 14 proc. - rzadko lub nigdy.

84 proc. respondentów jest zdania, że wiadomości i informacje nieprawdziwe lub zniekształcające rzeczywistość stanowią w naszym kraju problem, w tym 49 proc. zdecydowanie wyraża takie przekonanie, a 35 proc. raczej skłania się ku takiemu poglądowi. Przeciwne zdanie ma 12 proc. badanych, w tym 9 proc. uważa, że fake newsy raczej nie są problemem, a dla 3 proc. zdecydowanie nie są problemem.

Podobne odczucia mają mieszkańcy innych europejskich państw. 85 proc. ogółu Europejczyków postrzega fake newsy jako problem, przy czym największy odsetek odnotowano na Cyprze (91 proc.), a najmniejszy w Belgii (70 proc.).

79 proc. Polaków uważa, że fałszywe newsy i dezinformacja stanowią zagrożenie dla demokracji (49 proc. - "zdecydowanie tak", 33 proc. - "raczej tak"). Takiego zagrożenia nie widzi natomiast 16 proc. respondentów (12 proc. - "raczej nie", 4 proc. - "zdecydowanie nie").

Badanych zapytano także o to kto powinien działać przeciwko rozpowszechnianiu fake newsów. 49 proc. respondentów z Polski stwierdziło, że powinni to robić dziennikarze. 40 proc. wskazało na władze rządowe, 34 proc. - na samych obywateli, 22 proc. - na organizacje pozarządowe, 20 proc. - na kadrę kierowniczą prasy i nadawców, 18 proc. - na instytucje Unii Europejskiej, a 18 proc. - na internetowe portale społecznościowe. 4 proc. badanych jest zdania, że wszystkie te podmioty powinny walczyć z problemem.

Ogólnoeuropejskie badanie "Eurobarometr" zostało przeprowadzone przez firmę Kantar Public na zlecenie Komisji Europejskiej, w dniach 7-9 lutego 2018 r., techniką wywiadów telefonicznych (CATI), na reprezentatywnej próbie 26,6 tys. mieszkańców 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej w wieku 15 i więcej lat. W Polsce w badaniu uczestniczyło 1 tys. osób.

Autor:km

Więcej informacji:fake news

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas