Internet2023-07-20
2

Indyjska firma zwolniła prawie cały personel i zastąpiła go AI

Działająca w Indiach firma handlu internetowego Dukaan zwolnił prawie cały personel obsługujący klientów i zastąpiła go chatbotem. Zdaniem szefa spółki Suumita Shaha, sztuczna inteligencja pracuje kilkanaście razy szybciej niż ludzie.

Dyrektor generalny indyjskiego startupu e-commerce Dukaan zwolnił 90 proc. swojego personelu pomocniczego po tym, jak firma zbudowała chatbota zasilanego sztuczną inteligencją, który może obsługiwać zapytania klientów znacznie szybciej niż pracownicy.

Chatbot zamiast pracownika

Summit Shah, założyciel i dyrektor generalny Dukaan stwierdził na Twitterze, że chatbot może natychmiast odpowiadać na pierwsze zapytania klientów, podczas pracownik na odpowiedź potrzebuje średnio 1 minutę i 44 sekundy.

Po wdrożeniu rozwiązania z wykorzystaniem AI, czas potrzebny na rozwiązanie problemu klienta spadł o prawie 98 proc. Firma obniżyła koszty obsługi klienta o około 85 proc.

Shah w rozmowie z CNN powiedział, że redukcja zatrudnienia była w związku z tym "trudna", ale "konieczna". Menadżer wierzy "w przyszłość, w której sztuczna inteligencja i ludzie pracują razem, każdy robiąc to, co potrafi najlepiej" i że bada możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w pracy związanej z projektowaniem graficznym czy analityką danych.

Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?

Według raportu banku Goldman Sachs z marca, sztuczna inteligencja spowoduje likwidację 300 mln miejsc pracy na świecie.

Jak informowaliśmy kilka dni temu wykorzystanie sztucznej inteligencji w sądach może być "gamechangerem"; przeobrazi funkcjonowanie sądownictwa w ciągu pięciu lat - przewiduje sędzia Jarosław Matuszczak z departamentu informatyzacji w MS. Jego zdaniem dobrze zbudowany system będzie mógł wydać kilkaset prostych orzeczeń w godzinę.

Brytyjski kanał Sky News przeprowadził eksperyment z reporterką newsową, która była wytworem sztucznej inteligencji. „Dziennikarka” w ciągu 20 minut przedstawiła aktualny, dokładny i bezstronny scenariusz zamówionego materiału.

Tymczasem w Chinach, jako pierwszym kraju na świecie, pojawiły się zasady regulujące generatywną sztuczną inteligencję. Normy legislacyjne zostały opracowane przez Państwową Kancelarię Informacji Internetowej Chińskiej Republiki Ludowej (CAC). Wejdą one w życie 15 sierpnia.

Autor:jd

Więcej informacji:Dukaan, sztuczna inteligencja, Indie

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas