Reklama 2019-01-31
0

Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje nową piramidę zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży

Nowa piramidę zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży jest odpowiedzią na rosnący wśród młodych osób problem otyłości. Dzieciom i młodzieży zaleca się więcej ćwiczeń i mniej spędzania czasu przy urządzeniach elektronicznych.

Zmiany zostały zaprezentowane podczas IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, który pod koniec stycznia odbył się w Warszawie. Na spotkaniu zaprezentowano zmiany głównie w zakresie zaleceń związanych z trybem życia, jaki obecnie prowadzą młodzi ludzie. Celem jest walka z nadwagą i otyłością.

Więcej ruchu, mniej elektroniki

Zaprezentowana piramida to nic innego jak połączenie aktywności fizycznej wraz z innymi elementami stylu życia m.in. odpowiednią ilością snu i ograniczeniem czasu spędzanego przed urządzeniami elektronicznymi.

– Nasza Piramida uległa pewnym zmianom. Coraz więcej jest nadwagi i otyłości w Polsce i na świecie, i wiemy również, że wiele dodatkowych, nowych czynników związanych ze stylem życia wpływa na to zjawisko. W związku z tym do podstawy Piramidy, tam gdzie jest aktywność fizyczna, dołożyliśmy sen i zasadę "wysypiaj się”. Kolejnym elementem, bardzo istotnym, jest racjonalne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Wprowadziliśmy pewne ograniczenie – do 2 godzin dziennie. Będzie więcej czasu na aktywność fizyczną, którą musimy bardziej promować. Aktywność fizyczna jest bardzo eksponowana w naszych zaleceniach, dlatego że obecnie Polska, jeśli chodzi o dzieci i młodzież jest na przedostatnim miejscu w Europie. 80% dzieci nie spełnia tych warunków, ma siedzący tryb życia. To jest, można powiedzieć, już katastrofa. Kolejną zmianą, którą wprowadziliśmy jest „kontroluj swoją masę ciała, wysokość” –  mówi prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia.

Dzieciom i młodzieży zaleca się przynajmniej 60 minut ruchu dziennie. Specjaliści rekomendują też, aby trzy razy w tygodniu pamiętać o ćwiczeniach zwiększających tkankę mięśniową i mineralizację kości, a zmniejszających tkankę tłuszczową. 

Autor: jd

KOMENTARZE (0) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas