Biznes2013-12-20
3

Internet i marketing mobilny: podsumowanie 2013 roku, prognozy na 2014

Kończący się rok w branży internetu i marketingu mobilnego dla Wirtualnemedia.pl podsumowują przedstawiciele wydawców i agencji, m.in. Piotr Bubak, Jarosław Śliżewski, Jacek Czynajtis, Karol Suchenek i Piotr Krauschar.

Jarosław Rzepecki, mobile marketing manager Hypermedia Isobar

Wydarzenie roku
Google pogroziło palcem, że zacznie karać niższym page rank serwisy www, jeśli te nie będą prawidłowo przekierowywać użytkowników pomiędzy wersjami na komputery i na urządzenia mobilne. Wydaje się, że to nic istotnego, ale to potwierdza, że użytkownik mobilny jest ważny i przechodzimy z etapu, gdy dostarczano byle jakiej strony mobilne (byle były) do etapu walki o jak najlepszy user experience użytkowników mobilnych.

Sukces roku
Polski rynek przestał traktować mobile po macoszemu. Klienci zaczęli wyraźnie zaznaczać w briefach, że mobile jest dla nich istotnym kanałem komunikacji. Firmy badawcze zaczęły publikować rzetelne dane na temat penetracji usług mobilnych. Po raz pierwszy polska agencja zdobyła prestiżową międzynarodową nagrodę w kategorii komunikacji mobilnej (srebro w Epic Awards dla naszej agencji za projekt „Uśmiechnięte pomniki”).

Porażka roku
Cały czas potykam się o szkolne błędy w krajowych realizacjach mobilnych, takie jak QR kody i kampanie mobilne prowadzące do stron w wersji PC czy tworzenie nowych wersji serwisów, które nie są dostosowane do urządzeń mobilnych. Zdarza się to nawet największym markom.

Człowiek roku
W tym roku nie ma jednej osoby, która moim zdaniem zasłużyłaby na ten tytuł w branży mobilnej. To był okres systematycznej pracy setek osób, której efektem jest stabilny wzrost rynku.

Trend roku
Nokia po latach impasu odradza swoją pozycję nad Wisłą, a wraz z nią Windows Phone rośnie w siłę. W coraz większej liczbie wskaźników Windows Phone zdobywa drugie miejsce, zrzucając z niego iOS.

Prognoza na 2014
Rynek powinien stać się dużo dojrzalszy, gdyż w tym roku marketerzy z sukcesem przetestowali mobile i będą mogli uwzględnić ten kanał w swoich budżetach na 2014 rok.

 


Mikołaj Machowczyk, head of mobile w K2

Wydarzenie roku
Wyraźne przejście mobile w Polsce z fazy early adopters w majority i zauważenie tego faktu przez wiele branż, niekoniecznie technologicznych.

Sukces roku
Wdrożenie iOS 7. Relatywnie bezbolesne przeprowadzenie największej rewolucji w mobilnym ekosystemie Apple od czasu premiery iPada.

Porażka roku
Nokia rozdarta na kawałki i przejęta przez Microsoft.

Człowiek roku
Grupowo - Komisja Europejska za wejście na ścieżkę zniesienia opłat roamingowych (zwłaszcza za internet) w Unii Europejskiej.

Trend roku
Rozwój płatności mobilnych w Polsce. Dowodzi to, że banki mocno zastanawiają się nad wykorzystaniem specyfiki mobile, a nie tylko w formie przedłużenia kanału internetowego.

Prognoza na 2014
Technologie mobilne zaczną wychodzić ze smartfonów i tabletów i będą tworzyć ekosystemy oparte o sprzętowe systemy embedded.

 


Jacek Czynajtis, prezes Optizen Labs

Wydarzenie roku
Na pewno przejęcie portalu Wirtualna Polska przez Grupę o2 oraz zakup przez Jeffa Bezosa dziennika „The Washington Post”.

Sukces roku
Nie zauważyłem spektakularnego sukcesu...

Porażka roku
Nie zauważyłem spektakularnej porażki...

Człowiek roku
Jeff Bezos - to rewolucjonista współczesnego handlu, który znany jest z długofalowego planowania, cierpliwości i skuteczności. Jestem ciekawy, jaki pomysł ma na „Washington Post”.

Trend roku
Ogromny nacisk wydawców prasowych na digitalizację treści, tworzenie tabletowych i smartfonowych wersji swoich tytułów. Cieszę się, że żaden z wydawców nie traktuje już tego procesu jak fantasmagorii.

Prognoza na 2014
Wzrost popularności formy reklamowej, którą znamy pod pojęciem reklamy natywnej.
Wzrost czytelnictwa prasy w formie zdigitalizowanej. Zauważamy, że tytuły wydawców prasowych o ugruntowanych marakach coraz lepiej się sprzedają w AppStore i Google Play. Narzędzia takie jak Adobe Digital Publishing Suite przyczynią się znacznie do wzrostu zakupu wydań cyfrowych tytułów prasowych zarówno na tabletach, jak i smartfonach.

Dynamiczny wzrost m-commerce.
Konsolidacja kapitałowa, alianse strategiczne - myślę, że nadchodzący rok będzie bardzo obfity w fuzje i przejęcia na rynku portali i mniejszych serwisów internetowych.

Nie ma wątpliwości, że - jeśli chodzi o prasę drukowaną - trend jest spadkowy. Rozwój technologii zmienił sposób konsumowania mediów. Jeśli jednak rozszerzymy pojęcia „prasa” również na media cyfrowe, „konsumowane” z pomocą urządzeń mobilnych - to jak najbardziej zapotrzebowanie na dobrze targetowane, wiarygodne media będzie zawsze.

 


Adrian Kielich, mobile marketing coordinator w Mobext Polska (Havas Media Group)

Wydarzenie roku
W mijającym roku z trudem można wskazać jedno przełomowe wydarzenie, które w dużym stopniu wpłynęło na rynek mobilny. W 2013  roku odnotowano  dwucyfrowy wzrost wydatków na reklamę mobilną. W dalszym ciągu notowany jest także wysoki przyrost liczby smartfonów. Już co trzeci posiadacz telefonu ma w ręku bardziej zaawansowane urządzenie, które pozwala mu być online niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. I trend ten z pewnością będzie się utrzymywał.

Sukces roku
Cieszy fakt, że  mobile zaczął być postrzegany jako integralny składnik media-miksu, a nie, jak to bywało wcześniej, jedynie przysłowiowa „wisienka na torcie”, którą warto posiadać. Konsumenci stają się coraz bardziej mobilni. Marketing mobilny jest znakomitym narzędziem dotarcia do współczesnego konsumenta, również wielcy gracze rynkowi doceniają znaczenie mobile’u.

W 2013 roku Google wprowadziło zmiany w algorytmie wyszukiwania, które w większym stopniu uwzględniają mobilność strony i lepiej pozycjonują te przygotowane według odpowiednich standardów. Wyniki sponsorowane od pewnego czasu domyślnie wyświetlane są na wszystkich rodzajach ekranów: komputera, tabletu i telefonu. Wspominam o tym nie bez kozery, bo wyszukiwarka to często pierwsze narzędzie, z którego korzysta się, przeglądając zasoby internetu, również, a nawet przede wszystkim, mobilnie.

Porażka roku
Mimo usilnych starań operatorów i banków systemy płatności mobilnych nie zyskały w bieżącym roku znacząco na popularności. Nadal problematyczną kwestią jest infrastruktura, zarówno po stronie terminali, jak też użytkownika końcowego, który nie widzi jasnych przesłanek do korzystania z płatności telefonem. Na rynku mamy obecnie kilka systemów, które rywalizują ze sobą, ale w przyszłym roku sytuacja rynkowa może się zmienić, bo nad własnym standardem pracuje konsorcjum sześciu banków. Do rywalizacji dołączyła także największa sieć handlowa w Polsce - Biedronka, dzięki której świadomość i potrzeba korzystania z płatności mobilnych mają szansę istotnie wzrosnąć.

Człowiek roku
Za człowieka roku można uznać Zygmunta Solorza-Żaka, a uzasadnieniem może być przejęcie przez Cyfrowy Polsat jednego z największych operatorów telefonii komórkowej w Polsce - Polkomtela, który należał do tej samej grupy kapitałowej, ale do tej pory spółki działały w dużym stopniu niezależnie. Ich konsolidacja  to konsekwentna wizja Zygmunta Solorza-Żaka mająca zmieścić „pod jednym dachem” różnego typu usługi. Cyfrowy Polsat będzie dysponował olbrzymim imperium - w jednym miejscu i na jednym rachunku użytkownik będzie mógł zamówić telewizję, telefon i internet. W dalszej kolejności czeka integracja z usługami bankowymi oraz dostarczanie energii elektrycznej. Polkomtel cały czas inwestuje również w infrastrukturę LTE, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia dalszego rozwoju rynku. W przyszłości usługi łączone będą nadal rozbudowywane, a w jednym z wywiadów Solorz-Żak wspominał o planie oferowania automatyki domowej, czyli rozwiązań tzw. inteligentnych domów. Wszystkie te elementy  mają ogromny potencjał, by jeszcze mocniej przywiązać użytkowników do jednej platformy, która w zintegrowany sposób dostarczy im niezbędną infrastrukturę życiową.

Trend roku
Patrząc z szerszej perspektywy, należy zauważyć dążenie operatorów telefonii komórkowej do rozbudowy swojej oferty i coraz częściej konkurowanie w zakresie usług dodanych. Część z nich nadal eksploruje nowe obszary, stając się operatorami płatności mobilnych czy też wydawcami oferującym powierzchnię reklamową i platformy komunikacji marketingowej.

Prognoza na 2014
Media społecznościowe i mobile zaczęły być w tym roku nierozłączną parą, a wynika to z faktu, że użytkownicy mobilni chcą być non stop w kontakcie ze swoimi znajomymi, wykorzystując m.in. portale społecznościowe. Ten trend będzie się umacniał w 2014 roku, ale będzie można również zauważyć nieznaczny odpływ z najpopularniejszego Facebooka do węższych i specjalistycznych społeczności, zazwyczaj wywodzących się i projektowanych od początku z myślą o mobilnych użytkownikach. Na popularności będą zyskiwać m.in. Instagram oraz Foursquare, a niewykluczone, że także tekstowe komunikatory mobilne. Ciężko stwierdzić, czy na polską scenę ze szturmem wejdzi zagraniczny WhatsApp, czy też może będzie to szansa na powrót do łask rodzimego komunikatora GG.

Kolejnym ciekawym trendem może stać się rozwój urządzeń peryferyjnych łączących się z telefonami i tabletami poprzez Bluetooth Low Energy (BLE). Głównie dotyczyć to będzie wszelkiego rodzaju urządzeń monitorujących aktywność użytkowników noszonych przez nich np. jako opaski. Potencjalnie technologia BLE będzie wykorzystywana również do nawigowania użytkowników wewnątrz budynków, a marketerom pozwoli precyzyjnie wysyłać uwzględniające lokalizację komunikaty do użytkowników.

 

Autor:tw

KOMENTARZE(3)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas